Pierwsze w Polsce e-skierowanie wystawione

opublikowano: 13-12-2018, 13:42

W środę, 12 grudnia na platformie P1 pojawiło się historyczne, pierwsze w Polsce e-skierowanie. Tym samym e-skierowania przeszły z fazy pilotażowej do fazy produkcyjnej eksploatacji.

Platforma P1 umożliwia przekazywanie e-skierowań, czyli skierowań w formie elektronicznej. Skierowanie zostało wystawione przez jeden z warszawskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, korzystający z systemu firmy Atende Medica z giełdowej grupy Atende.

- W przeciwieństwie do e-recepty, gdzie ze względu na narzucone, niewielkie obszary geograficzne w fazie pilotażu i uruchomienia brali udział tylko niektórzy producenci oprogramowania, do pilotażu e-skierowań mogli przystąpić praktycznie wszyscy – mówi Tomasz Judycki, wiceprezes Atende Medica.

Wprowadzenie e-skierowań ma ułatwieniem w pierwszej kolejności dla tych pacjentów, którzy zapisują się na wizyty telefonicznie lub przez internet. Dotychczas musieli fizycznie dostarczyć papierowe skierowanie. Obecnie wystarczy udostępnienie go zdalne placówce medycznej.

Pilotaż e-skierowań ruszył w połowie października. Skierowania wyłącznie w formie elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r.

W PB pisaliśmy niedawno, że ostatnie miesiące obfitują w wysyp zleceń IT z branży medycznej. 

Choć od dawna wiadomo, że od 1 stycznia 2019 roku trzy dokumenty – karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz informacja specjalisty dla lekarza kierującego – będą wystawiane już wyłącznie w formie elektronicznej, to okazuje się, że nadal wiele placówek nie jest na to gotowych.

- Znacząca część placówek i lekarzy nie ma jeszcze odpowiednich narzędzi ani zaplecza IT, do sprostania nowym wyzwaniom. Mamy pełne ręce roboty - ostatnio pozyskujemy nawet kilka zleceń tygodniowo – mówi wiceprezes Atende Medica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu