Czytasz dzięki

Pierwszy klient jagiellońskiego centrum

MAG
opublikowano: 03-09-2008, 00:00

Laboratoria Wessling wynajmą 550 mkw. laboratoriów w Krakowie. Za chwilę pojawią się kolejne spółki.

Laboratoria Wessling wynajmą 550 mkw. laboratoriów w Krakowie. Za chwilę pojawią się kolejne spółki.

Dziś w południe Laboratoria Wessling, wywodząca się z Niemiec spółka badawcza, która zatrudnia w Europie 800 osób, podpiszą pięcioletnią umowę najmu w Parku LifeScience w Jagiellońskim Centrum Innowacji (JCI).

— To nasz pierwszy klient i od razu aż na 550 mkw. powierzchni. Rozmawiamy obecnie z kilkoma kolejnymi spółkami — informuje Paweł Błachno, prezes JCI.

Budowa pierwszego z trzech planowanych obiektów zakończy się w listopadzie.

— Przeprowadzkę zaczniemy na początku przyszłego roku, a pod jego koniec chcielibyśmy już w pełni rozwinąć działalność. Dziś Laboratoria Wessling zatrudniają w Polsce ponad 20 osób. Docelowo zatrudnimy kolejnych 20 fachowców z branży analityki chemicznej, początkowo 10, a potem co miesiąc po kilku. Zainwestujemy kilka milionów złotych — opowiada Tomasz Węsierski, dyrektor zarządzający spółki w Polsce.

Wessling to firma komercyjno-usługowa, wykonująca głównie badania czystości wód, gruntów i zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Wśród jej klientów w Polsce są firmy geologiczne, duże zakłady przemysłowe i uczelnie.

— Nie wykluczamy, że w przyszłości wynajmiemy większą powierzchnię. Oferta JCI to w Polsce przełom — uważa Tomasz Węsierski.

JCI oferuje infrastrukturę i usługi w obszarze nauk przyrodniczych (life science i biotechnologia). Podobne, choć nie aż tak wyspecjalizowane, laboratoria ma Trójmiasto, a plany budowy mają Wrocław i Warszawa.

Pierwszy budynek JCI, spółki założonej w 2004 r. z inicjatywy Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie kosztować 50 mln zł. Cała inwestycja, czyli trzy budynki — 200 mln zł.

— Mamy zarezerwowane 83 mln zł dofinansowania unijnego, a brakujące pieniądze zapewnia Uniwersytet Jagielloński i PKO BP. Wkrótce ogłosimy przetargi na projekt dwóch kolejnych budynków. Docelowo powstanie kompleks naukowo-biznesowy, w którym będzie pracować 500 naukowców — mówi Paweł Błachno.

Wszystkie budynki są częścią Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co gwarantuje firmom zwolnienia podatkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane