Piętrzą się problemy na rynku pracy

opublikowano: 12-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracodawcy spodziewają się trudności w rekrutacji nowych pracowników. W ofertach mogą przebierać m.in. księgowi i programiści.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie są trendy na rynku pracy
  • Czego obawiają się pracodawcy
  • Jakich fachowców poszukują firmy

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” wynika, że w lipcu szefowie firm opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 288 tys. ofert pracy, czyli o ponad 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej nowych ogłoszeń było w Warszawie i Krakowie — odpowiednio ok. 42 tys. i prawie 21 tys. Natomiast najmniej ofert pracy z analizowanych przez PARP aglomeracji dotyczyło Poznania — 3,6 tys. W ogłoszeniach mogli przebierać m.in. fachowcy z branży finansowej i IT.

Rozwój zawodowy

Z raportu PARP wynika, że 92 proc. szefów firm planuje zatrudnienie nowych pracowników. Poszukują oni m.in. specjalistów IT (39 proc. badanych przedsiębiorstw), fachowców od sprzedaży i produkcji (28 proc.). Aż 82 proc. przedstawicieli biznesu spodziewa się trudności w rekrutacji nowych kadr. Podkreślają, że aż 67 proc. podwładnych rozważa zmianę miejsca zatrudnienia, bo chce więcej zarabiać. 44 proc. pracowników wskazuje na potrzebę rozwoju zawodowego. Istotnym problemem jest lęk podwładnych przed wypaleniem zawodowym. Aż 25 proc. pracowników oczekuje od pracodawców większego wsparcia w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej.

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że 83 proc. przedsiębiorców przyznało, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku podwyższyło wynagrodzenia. Najczęściej podwyżki przekraczały poziom 5 proc. W tym czasie tylko 1 proc. szefów firm dokonał cięć wynagrodzeń. Pozostali nie wprowadzali zmian w wysokości zarobków. Eksperci zauważają, że wspomniane podwyżki pensji nie przełożyły się na poziom satysfakcji pracowników. Powód? Wzrost inflacji jest o wiele szybszy niż wzrost wynagrodzeń.

Coraz więcej badanych osób pracuje w firmach w trybie stacjonarnym. Wykonywanie obowiązków w tym modelu deklaruje 70 proc. respondentów. Najczęściej są to przedstawiciele takich branż jak przemysł, hotelarstwo, gastronomia, opieka zdrowotna, pomoc społeczna, handel detaliczny i hurtowy. Natomiast pozostali respondenci wykonują obowiązki służbowe online lub w modelu hybrydowym.

Weź udział w kongresie “HR Summit”, 19-20 września 2022, Warszawa >>

Globalne rynki pracy

Autorzy badania podkreślają, że globalne rynki pracy wciąż nie odzyskały pełnej równowagi po pandemii. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku poziom światowego zatrudnienia byłby o 0,7 proc. wyższy, gdyby wirus nie wstrząsnął przedsiębiorstwami. Eksperci szacują, że globalna luka w poziomie zatrudnienia ma szansę zniknąć jeszcze w tym lub przyszłym roku. Jednak będzie to zależało m.in. od tego, kiedy skończy się wojna w Ukrainie i co będzie dalej działo się ze stopami procentowymi, inflacją, cenami energii i łańcuchami dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane