PKB Ukrainy w I kw. zmniejszył się o 15 proc.

  • PAP
opublikowano: 09-06-2022, 22:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z powodu wojny 15-procentowy spadek PKB w pierwszym kwartale 2022 r. odnotowała ukraińska Państwowa Służba Statystyki – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

Igor Kralj / PIXSELL / Forum

PKB realny w pierwszym kwartale 2022 r. spadł o 15,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – poinformował urząd.

W stosunku do ostatniego kwartału 2021 r. spadek wyniósł 19,3 proc.

Ukraiński urząd statystyczny podał również, że w 2021 r. wzrost PKB wyniósł 3,4 proc. po spadku o 3,8 proc. w roku poprzednim.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje, że z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, spadek PKB wyniesie 30 proc.

Bank Światowy ocenia, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 r. nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją prognoza BŚ przewidywała wzrost o 3,2 proc.

Ukraińskie władze szacują, że PKB może w tym roku zmniejszyć się o 30-50 proc. - przekazuje Ukrainska Prawda.

Według szacunków ekonomistów swoją działalność z powodu wojny musiało wstrzymać od 30 do 50 proc. ukraińskich przedsiębiorstw. Z powodu blokady portów na południu kraju, w tym w zrujnowanym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu oraz w Odessie, Ukraina nie może eksportować zboża.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane