PKO BP Bankowy wchłonie Polsat

Emerytalne ramię bankowego giganta ma zgodę nadzoru na przejęcie Polsat OFE. Zwiększy udział w rynku, a ma apetyt na więcej.

Po tym jak rząd ściął składkę i prowizje pobierane przez fundusze, wiele grup finansowych straciło serce do emerytalnego biznesu. Ale nie PKO BP. Bankowy gigant postanowił konsolidować rynek. Wczoraj pokonał ostatnią przeszkodę — Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się, by PKO BP Bankowy OFE przejął klientów i aktywa OFE Polsat. Operacja ma się rozpocząć 16 kwietnia i zakończyć do 19 lipca. Po jej zakończeniu 307 tys. klientów Polsatu i ich 9,4 mld zł aktywów trafi do PKO BP Bankowy.

Dzięki temu fundusz giganta zwiększy udział w rynku z 3,51 do 4,39 proc., dzięki czemu przesunie się z dziewiątego na ósme miejsce (pod względem aktywów), z minimalną stratą do siódmego. Na fuzji skorzystają klienci PKO BP Bankowy — KNF wydając zgodę, zobowiązała go do obniżenia opłaty pobieranej od składek do 3,4 proc., czyli poziomu pobieranego przez Polsat. Cała operacja to efekt ubiegłorocznej umowy między PKO BP a Zygmuntem Solorzem- Żakiem. Miliarder po zakupie Polkomtela wyprzedaje aktywa z branży finansowej (w ubiegłym roku pozbył się ubezpieczyciela Polisy Życie). Za Polsat OFE ma dostać około 65 mln zł. Zygmunt Solorz-Żak ma jeszcze niewielki Invest-Bank, który także stara się sprzedać.

Jego aktywa wynoszą 2 mld zł, a wartość księgowa około 300 mln zł. To daje mu pozycję w dopiero trzeciej dziesiątce banków w Polsce. Natomiast PKO BP chce umocnić pozycję na rynku emerytalnym. Zarząd banku nie był zadowolony ze skali biznesu i dał zielone światło do przejęć. Udało się kupić najmniejszy na rynku OFE Polsat, a PKO BP Bankowy stara się także o przejęcie OFE Warta. Proces sprzedaży aktywów emerytalnych KBC w Polsce ma się zakończyć w tym roku.

1,01 mln Tylu klientów będzie miał PKO BP Bankowy po przejęciu Polsatu. Daje mu to 6,1 proc. udziału w rynku i siódme miejsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu