PKO BP pisze strategię

opublikowano: 07-03-2016, 22:00

Rozkład jazdy na najbliższe lata poznamy w maju. Bank postawi na digitalizację.

To, co PKO BP pokazał w raporcie rocznym, pokryło się z oczekiwaniami rynku. Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego, mówi, że zachowanie kursu dobrze oddało ocenę wyników banku. Kurs na początku zanurkował, ale na zakończenie sesji znalazł się na plusie.

— Wynik był wyższy od konsensu m.in. ze względu na niższy podatek i rezerwy. Główne linie: wynik odsetkowy i prowizyjny były słabsze od oczekiwań. Nie porywał też komentarz banku. Nie ma co liczyć na spadek kosztóww 2017 r., mimo że wtedy w pełni będą konsumowane korzyści z fuzji z Nordeą, bo PKO BP ma zamiar inwestować — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

PKO BP zrobił też bilans strategii z lat 2013-15. Z głównych celów zapisanych w planie trzy lata temu nie udało się osiągnąć zakładanego zwrotu na kapitale powyżej 15 proc. oraz współczynnika koszty/dochody poniżej 45 proc. Na koniec 2015 r. ROE wyniósł 9 proc., a C/I przekroczył 56 proc. Bank osiągnął natomiast zakładane udziały w rynku depozytów (17,9 proc. wobec planowanych 18 proc.) i kredytów (17,8 proc. vs 17 proc.). Obecnie PKO BP pracuje nad nową strategią. Według prezesaZbigniewa Jagiełły, powinna być gotowa w maju. Menedżer mówi, że w dużym stopniu będzie koncentrować się na digitalizacji usług bankowych. PKO BP pracuje też nad rozwojem oddziałów zagranicznych. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem placówki w Czechach. Operacyjnie powinna wystartować pod koniec roku. Bank ma już jeden oddział w Niemczech. Prezes nie wyklucza, że w strategii znajdzie się zapis o akwizycjach, zastrzegając, że zakupy możliwe są na zasadzie wyjątkowych okazji. Obawia się, że bank może być zmuszony brać udział w „akwizycjach sanitarnych”, czyli akcjach ratowania instytucji finansowych w tarapatach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu