PKP Cargo mają sojusznika z USA

Polska spółka oraz koncern Greenbrier z Oregonu będą w Szczecinie produkować wagony.

Nie udało się z Chińczykami, udało się z Amerykanami. PKP Cargo wchodzą w alians z firmą Greenbrier. Wspólnie z partnerem z Oregonu giełdowa spółka zbuduje linię produkcyjną, z której rocznie zjedzie 500 wagonów.

„PB” zapowiadał wejście w projekt firmy z USA już w lutym. — Greenbrier to amerykański potentat w produkcji taboru, notowany na nowojorskiej giełdzie. Razem stworzymy nowoczesny zakład produkcji wagonów w Szczecinie, ważnym dla PKP Cargo punkcie na mapie Polski.

Warta ponad 10 mln zł inwestycja oznacza produkcję tysięcy wagonów w ciągu najbliższych lat, a w dalszej perspektywie możliwość zwiększania liczby wytwarzanych wagonów oraz zatrudniania pracownikówze Szczecina i okolic — mówi Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Spółka dysponuje obecnie 61,5 tys. wagonów. Ich średni wiek to 25 lat, a wiele nadaje się do wymiany. Wojciech Derda, wiceprezes PKP Cargo, twierdzi, że w najbliższej dekadzie musi ona wymienić tabor na nowoczesny. Amerykański partner dostarczy technologię budowy bardziej efektywnych wagonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane