Podatkowa lustracja zostaje

opublikowano: 24-01-2019, 22:00

Do uzyskania w urzędzie zaświadczenia o sytuacji podatkowej kontrahenta nie będzie konieczna jego zgoda. Wystarczy, tak jak dziś, zapłacić 17 zł.

Ministerstwo Finansów (MF) wycofało się z bardzo ważnej zmiany, którą chciało wprowadzić w projekcie nowej ordynacji podatkowej. Zrezygnowało z zapisu uzależniającego otrzymanie z urzędu skarbowego informacji o statusie podatkowym kontrahenta od przedstawienia jego pisemnej zgody. Wcześniej twierdziło, że wymagają tego przepisy RODO. Ograniczenie tzw. podatkowej lustracji oprotestowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Stwierdziło, że obwarowanie uzyskiwania zaświadczeń o sytuacji podatkowejzgodą kontrahenta zniweczy cel, jaki przyświecał tej regulacji — ochronę firm przed nieuczciwymi podmiotami.

„Minister finansów uznał za zasadne uwagi (…) zgłoszone przez ministra
przedsiębiorczości i technologii — odpowiedział na poselską interpelację Filip
Świtała, wiceminister finansów.
Zobacz więcej

ZASADNE UWAGI:

„Minister finansów uznał za zasadne uwagi (…) zgłoszone przez ministra przedsiębiorczości i technologii — odpowiedział na poselską interpelację Filip Świtała, wiceminister finansów. Fot. Marek Wiśniewski

Zasady tzw. podatkowej lustracji obowiązujące od 24 grudnia 2017 r. umożliwiają uzyskanie informacji o sytuacji podatkowej kontrahenta na podstawie pisemnego wniosku, za który opłata wynosi 17 zł. Firma otrzyma na piśmie zaświadczenie, czy jej partner biznesowy składa deklaracje podatkowe i inne konieczne dokumenty fiskusowi oraz czy nie zalega z podatkami. Gdy ponad rok temu rząd wprowadzał taką możliwość, wyjaśniał, że służy to lepszej ocenie wiarygodności płatniczej kontrahenta i zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Sprawdź program warsztatu "Podatki 2019", 13 marca 2019, Warszawa >>

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu