Podkarpacie stawia na innowacje

opublikowano: 20-02-2018, 22:00

Kolejne firmy z regionu, które chcą wdrażać wyniki prac badawczo- -rozwojowych, otrzymały unijne granty.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przyznała spółkom z województwa podkarpackiego dotacje na realizację inwestycji, których celem jest powstanie nowatorskich produktów. W zestawieniu są takie projekty, jak trwałe blachy odporne na korozję czy drewniane płyty o wyższej wytrzymałości, wykorzystywane w branży meblarskiej i budowlanej.

Strumień unijnego dofinansowania w wysokości blisko 9 mln zł popłynął do czterech firm. Są to: OBR-ERG z Jasła (producent narzędzi i maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych), Renata Pietryka Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mansard-Bis z Sanoka (działające w branży budowlanej), Przedsiębiorstwo Zaopatrzeniowe Korner z Jasła (handlujące artykułami dla przemysłu meblarskiego, budowlanego i wnętrzarskiego) i Rymatex z Rymanowa (producent materiałów ściernych). Firmy zdobyły dotacje w ramach poddziałania 1.3.1 („Wdrażanie innowacji przez MSP”) programu Polska Wschodnia.

— Wykorzystywanie wyników prac B+R dla ulepszania oferowanych lub wprowadzanych na rynek nowych produktów to najpopularniejszy cel unijnych dotacji dla firm MSP przyznawanych z programu Polska Wschodnia — zwraca uwagę Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju. Od początku perspektywy przedsiębiorcy ze wschodu, którzy wdrażają innowacje produktowe, otrzymali łącznie ponad 400 mln zł dotacji.

— W tegorocznym naborze do podziału między wnioskodawców będzie w sumie 150 mln zł — zaznacza Jadwiga Lesisz, wiceprezes PARP. Zwraca uwagę, że Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. — Potwierdzają to wyniki najnowszego raportu GEM Polska, opracowanego przez PARP we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Blisko 21 proc. dorosłych Polaków deklaruje chęć założenia firmy w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy w Unii Europejskiej takie plany ma średnio 12 proc. mieszkańców — podkreśla wiceprezes PARP. Adam Hamryszczak wskazuje na duży potencjał firm lokujących projekty we wschodniej Polsce. — Blisko 90 proc. wnioskodawców to mali i średni gracze spoza stolic województw.

Dzięki realizowanym przez nich inwestycjom poprawia się konkurencyjność firm i przybywa miejsc pracy — ocenia Adam Hamryszczak. W kwietniu PARP ogłosi kolejny nabór dotacyjny z poddziałania 1.3.1 POPW. Największe szanse na pieniądze będą miały nowatorskie rozwiązania na poziomie międzynarodowym.

— Granty sfinansują przedsięwzięcia, których celem jest powstanie nietuzinkowych produktów poprzez wdrożenie wyników prac B+R. Firma musi wchodzić w skład grupy co najmniej pięciu współpracujących ze sobą spółek. Powiązanie to powinno mieć charakter ponadregionalny, czyli obejmować przynajmniej dwa województwa, w tym co najmniej jedno ze wschodniej Polski — tłumaczy Adam Hamryszczak. Każda firma z grupy może otrzymać 7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podkarpacie stawia na innowacje