Podwodny robot wrocławskich żaków

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Studenci Politechniki Wrocławskiej pracują nad kolejnym podwodnym robotem, który może być wykorzystany m.in. do eksploracji akwenów i inspekcji kadłubów statków. Chcieliby wystartować z nim w międzynarodowych zawodach w czerwcu 2018 r. w USA. Dotychczas studenci z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki „Robocik” zbudowali dwa takie roboty. Pierwszy pozwolił im zdobyć wiedzę o opracowywaniu konstrukcji. Kolejny był już bardziej zaawansowany i został wykonany z kwasoodpornej aluminiowej blachy.

— Ma wymiary 50 x 30 x 40 cm i waży około 10 kg. Jest wyposażony m.in. w sześć silników, kamerę, światła LED, czujniki położenia i orientacji oraz czujnik temperatury zapobiegający przegrzaniu zasilacza. Sterować nim można za pomocą pada, kabel zasilający ma 30 m, a prędkość poruszania się to około 5 m/s — opowiada Jakub Chmielewski, główny konstruktor robota. Obecnie studenci sprawdzają swoją konstrukcję w basenie wioślarskim. Planują także testy w zalanym kamieniołomie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu