Podwójna dywidenda z banków?

opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Analitycy Erste wzięli pod lupę dywidendowe zalecenia KNF dla sektora.

We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków za lata 2015 i 2016. Każda z instytucji do 31 grudnia ma otrzymać indywidualne zalecenia, ale analitycy Erste przewidują, że BZ WBK i PKO BP, które nie dzieliły się zyskiem za 2014 r., teraz wypłacą niepodzielony wynik powiększony o część zysku za 2015 r.

W ocenie analityków, Bank Handlowy i Pekao znajdą się powyżej wymogów kapitałowych i będą mogły wypłacić wysoką dywidendę — do 100 proc. zysku. Byłoby to zgodne z obecnymi szacunkami analityków biur maklerskich, którzy spodziewają się, że na jedną akcję Handlowego przypadnie 5,92 zł, a na walor Pekao nieco ponad 9 zł. Konsens dla BZ WBK to 12,25 zł na akcję, a dla PKO BP około 1 zł.

W przypadku BZ WBK istnieje jednak ryzyko, że ostateczne wytyczne KNF dotyczące wypłaty dywidendy będą bardziej restrykcyjne lub skonstruowane na bazie danych skonsolidowanych i w tej sytuacji bank może nie być w stanie wypłacić dywidendy z zysku za 2015 r., zaznaczają analitycy Erste.

Eksperci nie dostrzegają szans na dywidendę z Banku Millennium, Getin Noble Banku i Alior Banku, a z ING BSK spodziewają się wypłaty połowy zysku, podobnie jak w przypadku mBanku (17 zł na akcję, konsens to 12 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane