Podwyżki stóp pojawiają się na horyzoncie

MWIE
opublikowano: 05-04-2011, 17:26

We wtorkowym handlu główne indeksy globalnych rynków akcji fluktuowały w pobliżu poziomów najwyższych od kilku tygodni, a na większe wzrosty nie pozwoliły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych.

Rynki azjatyckie w dół ciągnęły notowania spółek japońskich. O 1,5 proc. spadł indeks Nikkei 225 po tym, jak Tepco rozpoczęło spuszczanie zanieczyszczonej radioaktywnie wody do oceanu. Akcje samej spółki przeceniono o kolejne 17 proc., przez co kurs znalazł się na poziomie najniższym od blisko 60 lat.

Na nastrojach inwestorów w czasie handlu na parkietach zachodnich zaważyły informacje o podniesieniu przez Ludowy Bank Chin stóp procentowych. Analitycy oczekują, że na podobne posunięcie już w najbliższy czwartek zdecyduje się EBC. Tymczasem ze stenogramów z marcowego posiedzenia Fed wynika, że bank szczególną uwagę będzie zwracał na inflację. To rynek odczytał jako dopuszczenie możliwości podwyżki stóp procentowych w największej gospodarce świata.

Optymizmem nie napawały dane z gospodarki amerykańskiej, gdzie opisujący koniunkturę w sektorze usługowym indeks ISM spadł z 59,7 punktu do 57,3 punktu, podczas gdy analitycy spodziewali się jedynie niewielkiego pogorszenia nastrojów. Aż o 71 proc. w pierwszej części handlu za oceanem zwyżkowały papiery National Semiconductor. Producenta mikroprocesorów przejmie Texas Instruments.

Tymczasem przed nietrwałością trwających od trzech tygodni wzrostów przestrzega Bespoke. Analitycy firmy zauważają, że niemal całość zwyżek na giełdzie nowojorskiej miała miejsce w pierwszej części handlu. Jak podkreślają, w tej części dominują inwestorzy indywidualni, podczas gdy inwestorzy instytucjonalni handlują w ostatniej części sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Podwyżki stóp pojawiają się na horyzoncie