Czytasz dzięki

Pojazd „samodostawczy”

opublikowano: 10-10-2018, 22:00

W pełni autonomiczny, elektryczny i współdzielony — tak według Grupy Renault będzie wyglądał miejski pojazd dostawczy przyszłości.

Swoją koncepcję rozwiązania miejskiej dystrybucji grupa przedstawiła na wrześniowych targach w Hanowerze. Model EZ-PRO to pojazd, który obsługuje dostawy tzw. ostatniej mili i składa się z inteligentnych, współużytkowanych robotów-podów. Ashwani Gupta, wiceprezes Aliansu Renault-Nissan- Mitsubishi, który odpowiada za pojazdy dostawcze, powiedział, że Renault EZ-PRO to profesjonalne rozwiązanie, które ma odpowiedzieć na przyszłe potrzeby ekosystemu dostaw ostatniej mili: operatorów logistycznych, sklepów detalicznych oraz firm transportowych. EZ-PRO został wyposażony w napęd całkowicie elektryczny. Pojazd ma być przystosowany do bezprzewodowego ładowania indukcyjnego.

Koncepcja EZ-PRO obejmuje autonomicznego „poda-lidera” oraz pozbawione kierowców roboty-pody. Według Renault, w dającej się przewidzieć przyszłości, zarządzanie ostatnim etapem dostaw nie będzie w pełni zautomatyzowane. EZ-PRO oferuje konfigurowalne moduły, dostosowane do potrzeb klientów biznesowych: specjalistów w zakresie dostaw i logistyki ostatniej mili, jak również sklepów i osób prowadzących działalność usługowo-handlową. Warto dodać, że dostawy ostatniej mili odpowiadają za około 30 proc. ruchu w mieście. Według Renault, EZ-PRO przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu dzięki współużytkowaniu, elastyczności i wykorzystaniu jazdy autonomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane