Polacy chcieliby alternatywy do lokat

opublikowano: 28-01-2014, 00:00

Spadek nominalnego oprocentowania zniechęca do depozytów, ale do innych inwestycji Polacy przekonują się powoli — wynika z badania DB PBC.

Z 31 do 15 proc. zmniejszył się w ciągu roku odsetek osób, które zamierzają oszczędzać na lokatach terminowych — wynika z sondażu telefonicznego, przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie DB PBC.

Realny zysk z zakładanej na początku 2013 r. lokaty 12-miesięcznej wyniósł nieco ponad 3,1 proc. i w tym roku na powtórkę nie ma co liczyć, bo obecnie przeciętne nominalne oprocentowanie (a więc przed uwzględnieniem inflacji i podatku) wynosi 2,6 proc.

Co ciekawe, z badania wynika, że Polacy chętniej zainwestowaliby pieniądze w aktywa alternatywne, takie jak wina, grunty czy dzieła sztuki (5,8 proc. wskazań) niż w jednostki TFI (4,5 proc.) czy akcje (2,7 proc.).

O złocie i lokatach strukturyzowanych myśli zaledwie co setny ankietowany. Zamieszanie emerytalne sprawiło, że więcej osób rozważa odkładanie pieniędzy w planachregularnego oszczędzania — odsetek wzrósł do niespełna 8 proc.

To dużo, choć i tak nic w porównaniu z odsetkiem osób, które w 2014 r. nie mają żadnych planów związanych z finansami — takiej odpowiedzi udzieliło prawie 60 proc. badanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polacy chcieliby alternatywy do lokat