Polacy inwestują na Mintosie

opublikowano: 16-01-2019, 22:00

Z oferty łotewskiego fintechu skorzystało ponad sześć tysięcy krajowych inwestorów i kilkanaście firm pożyczkowych.

Mintos to łotewski start-up, twórca globalnej platformy do inwestowania w pożyczki, o tej samej nazwie. Firmy pożyczkowe pozyskują za jej pośrednictwem kapitał na udzielanie finansowania, a inwestorzy — dostęp do alternatywnego instrumentu z dwucyfrową stopą zwrotu.

Jak twierdzi Martin Sulte, współzałożyciela Mintosa, przed firmą rok dynamicznych wzrostów.  Polska jest jednym z najistotniejszych rynków - w połowie 2017 r. fintech otworzył w Warszawie  pierwsze biuro poza Rygą.
Zobacz więcej

Licząc na Polaków:

Jak twierdzi Martin Sulte, współzałożyciela Mintosa, przed firmą rok dynamicznych wzrostów. Polska jest jednym z najistotniejszych rynków - w połowie 2017 r. fintech otworzył w Warszawie pierwsze biuro poza Rygą.

Za pośrednictwem Mintosa finansuje się 60 firm pożyczkowych z 28 krajów, w tym 13 z Polski. Wśród nich są Aforti, Aasa, Alfa Kredyt, Capital Service, Creditstar, GetBucks, Kuki.pl, Lease Link, eFaktor i Mogo. Liczba zarejestrowanych na platformie inwestorów przekroczyła 100 tys., a łączna kwota inwestycji to 1,5 mld EUR. W ciągu ostatnich czterech lat, czyli od początku działalności Mintosa, inwestorzy zarobili łącznie ponad 32 mln EUR.

„Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów. Na koniec 2018 r. na naszej platformie było zarejestrowanych blisko 6,3 tys. polskich użytkowników, czyli ponad trzykrotnie więcej niż na koniec 2017 r.” — mówi Martins Sulte, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Mintosem, cytowany w komunikacie.

Kwota zainwestowana przez polskich inwestorów przekroczyła 44,5 mln EUR, natomiast średnia inwestycja to blisko 3,6 tys. EUR. Polacy najchętniej inwestują w pożyczki udzielane w złotych i euro. Najwięcej kapitału przyciągnęły pożyczki krótkoterminowe, osobiste i samochodowe. Polacy doceniają również pożyczki biznesowe i faktoring. Mintos zamierza rozwijać ofertę — ubiega się o licencję na emisję pieniądza elektronicznego, dzięki czemu będzie mógł zaoferować użytkownikom rozwiązania do zarządzania finansami osobistymi. Obecnie pracuje nad aplikacją agregującą tego typu usługi.

„Pierwszym etapem będzie wprowadzenie kont IBAN, kart debetowych oraz aplikacji, która będzie nimi zarządzać” — zapowiada Martins Sulte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu