Polacy wchodzą na poziom międzynarodowego e-sportu

opublikowano: 08-05-2018, 22:00

Tar Heel Capital Pathfinder objął akcje spółki Unikrn, bukmachera z segmentu gier internetowych, w którą zaangażowany jest m.in. właściciel drużyny z ligi NBA.

Obecnie liderzy globalnego rynku e-sportu to Stany Zjednoczone, Niemcy, Korea Południowa i Chiny. Jego wartość, jak wynika z danych firmy analitycznej Newzoo, może wzrosnąć w tym roku o 38 proc. — z 655 mln do 906 mln USD. W Europie natomiast zyski czerpane z e-sportu mają szansę dojść do poziomu 345 mln USD — tak wynika z prognoz PayPala i SuperDaty. Rosnąć będzie tym samym liczba odbiorców sportu elektronicznego — ze 165 mln do 250 mln w najbliższych trzech latach. W Polsce jeszcze w 2018 r. spodziewany jest ich wzrost o ok. 29 proc. rok do roku. Coraz więcej firm, w tym krajowych, inwestuje więc w rozwój projektów z tego segmentu.

Według Radosława Czyrko, partnera zarządzającego Tar Heel Capital Pathinfer, transakcja potwierdza unikalność modelu działania funduszu. Bazując na posiadanych kompetencjach technologicznych buduje globalne biznesy internetowe ze szczególnym naciskiem na najszybciej rozwijające sie branże.
Zobacz więcej

Według Radosława Czyrko, partnera zarządzającego Tar Heel Capital Pathinfer, transakcja potwierdza unikalność modelu działania funduszu. Bazując na posiadanych kompetencjach technologicznych buduje globalne biznesy internetowe ze szczególnym naciskiem na najszybciej rozwijające sie branże. ARC

O dokonanej właśnie transakcji poinformował fundusz Tar Heel Capital Pathfinder z grupy Tar Heel Capital, na co dzień inwestujący w firmy na wczesnym etapie rozwoju (tzw. seed i start-up). Sprzedał swój 60-procentowy pakiet udziałów w platformie ChallengeMe.GG do organizacji turniejów e-sportowych, utworzonej wspólnie ze szwajcarską firmą Video Intelligence i Simonem Seefeldtem. W zamian fundusz objął m.in. akcje nabywcy — start-upu Unikrn, e-sportowego zakładu bukmacherskiego, w rozwój którego zaangażowani są m.in. Mark Cuban, właściciel Dallas Mavericks, drużyny NBA i aktor Ashton Kutcher. Zespół Tar Heel Capital Pathfinder nadal będzie odpowiadać za stronę technologiczną projektu i wpasowanie platformy w obszar działalności Unikrn. Prezesem i współwłaścicielem tej firmy jest Rahul Sood, który wcześniej zarządzał funduszem Microsoft Ventures.

Arkadiusz Seńko, partner zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder, zaznacza, że udziałowcy wspólnymi siłami będą teraz pracować nad wzrostem wartości projektu, dążąc do stworzenia kolejnego „jednorożca”, czyli firmy, której wycena przekracza 1 mld USD.

Start-up wcześniej, w trzech rundach finansowania, zebrał już 40 mln USD. Na koncie ma też kilka akwizycji, w tym przejęcia firm Pinion, DataProHub, Vision IP czy LEET. Jednak, jak zaznacza Rahul Sood, ta przeprowadzona ostatnio jest największa.

Tar Heel Capital Pathfinder powstał w 2017 r. po dokapitalizowaniuszczecińskiego inkubatora Red Sky przez Tar Heel Capital. Obecnie wehikuł inwestycyjny ma w swoim portfelu spółki takie jak Plum Research — agencja badawcza, której klientami są m.in. hollywoodzkie studia filmowe i nadawcy telewizyjni, sieć reklamowa Shorte.st, subskrypcyjny ShinyBox, Woodpecker.co (automatyzuje procesy sprzedażowe za pomocą tzw. cold mailingu, działa dla ponad 2 tys. klientów biznesowych z 60 krajów) czy serwisy kariery Uptowork oraz InterviewMe. Fundusz inwestuje w firmy do 1 mln EUR. Dodatkowo Tar Heel Capital Pathfinder, w ramach konkursu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, tworzy nowy fundusz finansujący projekty badawczo-rozwojowe o kapitalizacji 25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Polacy wchodzą na poziom międzynarodowego e-sportu