Połączone PBK i BPH mają duży potencjał

Beata Tomaszkiewicz
24-05-2001, 00:00

Połączone PBK i BPH mają duży potencjał

Z ośmiu osób powołanych do zarządu BPH i PBK po fuzji połowa nigdy nie pracowała w tych instytucjach. Może to oznaczać tworzenie zupełnie nowej strategii dla połączonego banku. W oczekiwaniu na nią, jak również na parytet wymiany akcji PBK na BPH doradcy inwestycyjni zalecają kumulowanie walorów tych banków.

Obserwatorzy rynku spodziewają się, że w przypadku tej fuzji parytet wymiany akcji wyniesie jeden walor Banku Przemysłowo-Handlowego za 2-2,5 akcji Powszechnego Banku Kredytowego. W ciągu ostatniego miesiąca zalecali kupowanie przede wszystkim papierów BPH. Jego partner rozczarował przede wszystkim słabymi wynikami za pierwszy kwartał. Wypracował w tym czasie zysk netto na poziomie 37,7 mln zł, gdy rok wcześniej w tym samym okresie było to 87,9 mln zł.

W opinii analityków CSFB, tak marnych wyników nie należy tłumaczyć wyłącznie złą sytuacją gospodarczą. Wpływ na nie musiał mieć brak agresywnej strategii i umiejętności znacznego powiększenia dochodów nieodsetkowych. Ostrzegają, że po fuzji nie od razu może być widoczny efekt połączonych sił. Dlatego obniżyli swą prognozę zysku PBK na ten rok o jedną czwartą — do 292 mln zł i zalecili trzymanie jego akcji. W opinii analityków Deutsche Banku zysk netto spółki wyniesie 365,4 mln zł. DB wyraził nadzieję, że spadek wyników jest uzasadniony ujednolicaniem standardów łączących się banków. Rekomendacja DB dla akcji PBK to tak jak rynek. Papiery BPH dostały od DB i Nomury rekomendację kupuj. Tymczasem jego płynność jest bardzo niewielka i w praktyce zdecydowanie łatwiej jest kupić papiery partnera.

Obecnie rynkowy parytet wymiany wynosi 2,16 akcji PBK za jedną BPH, a w bankach już pracują niezależni eksperci nad uzgodnieniem parytetu oficjalnego, który ma zostać ogłoszony w lipcu. Czas na jego zaakceptowanie to miesiąc. Jednak spółki mogą być atrakcyjne nie tylko w krótkim, ale również w dłuższym horyzoncie czasowym. Od kilku miesięcy trwa w nich ujednolicanie produktów i czyszczenie grup kpitałowych, co widać głównie w PBK.

Pod względem wielkości funduszy własnych i aktywów banki stworzą trzecią co do wielkości instytucję finansową w kraju. Będzie to także trzeci pod względem udziałów w rynku bank detaliczny. Oprócz detalu jego bardzo silną stroną może stać się bankowość inwestycyjna i korporacyjna. W grupie bowiem ma wszystkie możliwe spółki finansowe — między innymi bank hipoteczny, dom maklerski, towarzystwo funduszy inwestycyjnych i firmę zarządzającą aktywami. Częściowo trafiły one do grupy wraz z łączącym się z PBK polskim oddziałem BA/CA. Teraz umożliwią stworzenie wyspecjalizowanych usług bankowo-finansowo- -ubezpieczeniowych. W dodatku partner strategiczny może zdecydowanie pomóc w przygotowaniu takiej oferty. Do jej sprzedaży nie wystarczy trzecia co do wielkości w kraju sieć oddziałów. Konieczny jest rozwój elektronicznych kanałów dystrybucji produktów. Obecnie bardziej wyspecjalizowany pod tym względem jest BPH. Natomiast PBK dopiero łączy swe oddziały zintegrowanym systemem informatycznym.

ujednolicenie tych systemów i zaoferowanie obsługi elektronicznej będzie bardzo kosztowne. To zresztą tylko część wydatków, które zostaną poniesione w wyniku fuzji. Łączenie ofert, deprtamentów, podział działalności na Warszawę i Kraków (bank ma mieć centrale w obu tych miastach), restrukturyzacja zatrudnienia, modernizacja oddziałów to kolejne, dość duże wydatki.

Spółki przez najbliższy rok będą koncentrowały swoją uwagę na fuzji zamiast na rozwoju biznesu i to jest jedno z głównych zagrożeń. Daje to pole do popisu konkurencji. Jednak wydaje się, że obecnie jedynym bankiem, który potrafi to wykorzystać jest Pekao SA. Pozostali konkurenci, np. BHW, BSK czy WBK sami są w trakcie procesu konsolidacji, lub przeprowadzania porządków w grupie. Tu przykładem może być BIG BG. BPH i PBK miały czas, by się do połączenia przygotować. Jest więc nadzieja, że od przyszłego roku nowy bank (jego nazwa nie jest jeszcze znana) zacznie się w pełni rozwijać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Połączone PBK i BPH mają duży potencjał