Politycy o NBP i ustawie lustracyjnej

opublikowano: 13-01-2007, 17:01

Wojciech Wierzejski zaprzeczył, aby LPR poparła kandydaturę Sławomira Skrzypka na szefa NBP w zamian za nominacje polityków Ligi na stanowiska wiceministrów.

Wojciech Wierzejski zaprzeczył, aby LPR poparła kandydaturę Sławomira Skrzypka na szefa NBP w zamian za nominacje polityków Ligi na stanowiska wiceministrów.

Poseł Ligi Polskich Rodzin powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że gdy zbliżał się termin, w którym miał zostać wybrany prezes Narodowego Banku Polskiego, posłowie Ligi poparli Skrzypka mimo wątpliwości do jego kandydatury. Wierzejski dodał, że decyzja ta nie miała związku z ewentualną zmianą prezesa telewizji publicznej.

Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło oświadczył, że nic nie wie o targach politycznych w sprawie wyboru Skrzypka. Podkreślił, że Sejm mógł dokładnie poznać jego kwalifikcje i poglądy.

Poseł Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski zarzucił obu politykom hipokryzję polityczną mówiąc, że Polacy widzą, iż Prawo i Sprawiedliwość dobiło targu z LPR. Dodał, że PiS powierza ważne stanowiska ludziom niekompetentnym.

Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że w zamian za poparcie Skrzypka przez Ligę PiS zgodził się przyspieszyć prace nad niektórymi ustawami. Mówiąc o stanowiskach, jakie otrzymali posłowie LPR, Kuchciński wyjaśnił, że było to zgodne z umową koalicyjną. Polityk PiS dodał, że to były prezes NBP Leszek Balcerowicz jest odpowiedzialny za to, iż nie powstała koalicja PiS - PO. Nie podał jednak szczegółów. Kuchciński dodał, że PiS obecnie nie bierze pod uwagę rządzenia bez Samoobrony.

Aleksander Szczygło nie zgodził się z twierdzeniem, że prezydencka nowelizacja zablokuje lustrację. Taką opinię wyraził Wojciech Wierzejski. Szczygło podkreślił, że prezydencka nowelizacja ustawy lustracyjnej wprowadza zasadę domniemania niewinności, bez której ustawa zostałaby łatwo zakwestionowana. Dodał, że nowelizacja uściśla też definicję współpracy z komunistycznymi służbami specjalnymi.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane