Polmlek, Mlekpol i Inter Cars wejdą do strefy

opublikowano: 04-06-2014, 00:00

Dwie firmy mleczarskie i dystrybutor części do aut wydadzą grubo ponad 435 mln zł.

Będą wielkie inwestycje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WMSSE). „PB” zapowiadał niektóre z nich. Nowością jest Polmlek, którego zakład w Lidzbarku Warmińskim zostanie włączony do strefy.

Zobacz więcej

WIĘCEJ MOCY: Polmlek wyłoży jeszcze w tym roku 70 mln zł na inne swoje zakłady. — Głównie na zwiększenie mocy produkcyjnych i wymianę linii technologicznych — mówi Andrzej Grabowski, współwłaściciel Polmleku. Fot. ARC

— Spółka deklaruje 150 mln zł nakładów — mówi Marek Karólewski, prezes WMSSE.

Nakłady mogą być większe i sięgnąć 250 mln zł.

— Ruszamy jeszcze w tym roku, a do pełnego uruchomienia produkcji potrzebujemy 1,5-2 lat. Projekt sfinansujemy z pieniędzy własnych i kredytów. Zatrudnimy 200 osób — mówi Andrzej Grabowski, współwłaściciel spółki Polmlek.

Nabiałowy trend

Polmlek chce inwestować w produkcję serwatki.

— Mamy 2,5 mln litrów serwatki dziennie i chcemy ją lepiej zagospodarować. Dzisiaj jest tradycyjnie suszona, tak jak 5 czy 50 lat temu. Dlatego inwestujemy w zupełnie inną technologię, która pozwoli na produkcję zupełnie innego proszku z serwatki. Nie chcemy mówić dzisiaj, co to dokładnie będzie. Mamy już czterech dużych zagranicznych odbiorców na cały towar — zapowiada Andrzej Grabowski.

Również w produkcję serwatki będzie inwestował Mlekpol. Spółdzielnia mleczarska z Grajewa, która ma 12 zakładów, chce w Mrągowie otworzyć fabrykę przetwórstwa mleka i serwatki. Zatrudni 90 osób i do marca 2018 r. zainwestuje 130 mln zł. — Chcemy wszystkie składniki z mleka i serwatki odzyskiwać i sprzedawać głównie za granicę. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest bardzo duże, ale dokładnie, co to będzie, pozostaje tajemnicą — ucina Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

Strefa pod Warszawą

Do WMSSE wejdzie też działka w Zakroczymiu w pobliżu lotniska Warszawa-Modlin. ILS, spółka z grupy Inter Cars, zbuduje centrum logistyczne za 155 mln zł, w którym zatrudni 200 osób. Centrum przejmie większość operacji logistycznych grupy w Polsce i Europie. Robert Kierzek, prezes Inter Carsu, mówił niedawno w „PB”, że ta inwestycja to dla spółki przejście w XXI wiek, a tylko inwestycje w automatykę i inteligencję w logistyce, m.in. sorter, pochłoną 40-50 mln zł. Rząd zdecydował o poszerzeniu WMSSE wczoraj. Zmiany wchodzą w życie 5 czerwca.

— Te trzy firmy zadeklarowały 435 mln zł inwestycji i 360 miejsc pracy. Podejmujemy procedury wydawania zezwoleń, powinno nam się udać w czerwcu. Wszystkie te projekty realizują spółki z polskim kapitałem — podkreśla Marek Karólewski.

Pod gilotyną

To będzie świetny rok dla jego strefy. Niedawno zezwolenie na inwestycję za ponad 100 mln zł otrzymał Cedrob, przetwórca mięsa drobiowego i producent pasz z Ciechanowa. Przedsiębiorcy bardzo spieszą się z inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych, by zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących pomocy regionalnej. Co prawda warmińsko-mazurskie to jedno z czterech województw, w których dopuszczalny poziom pomocy pozostanie na poziomie 50 proc., ale istnieje niebezpieczeństwo, że od 1 lipca 2014 r. ze zwolnień w strefach ekonomicznych nie będą mogli korzystać przetwórcy artykułów rolnych (m.in. mięso, przetwory z mięsa i ryb, kawa, herbata i przyprawy). Wiele wskazuje na to, że pomoc publiczną w specjalnych strefach ekonomicznych Polska będzie musiała notyfikować, co oznacza kilkanaście miesięcy przestoju w wydawaniu zezwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu