Polsat z TVN idą w bój z Murdochem

Agnieszka Berger
opublikowano: 17-10-2007, 00:00

Nadawcy znaleźli sposób, jak dokuczyć małej TV Puls, za którą stoi groźny Rupert Murdoch. Mogą pokrzyżować plany medialnego rekina.

Komercyjni giganci podważają legalność koncesji TV Puls. Ich zdaniem, stacja Ruperta Murdocha nie ma prawa ubiegać się o nowe nadajniki.

Nadawcy znaleźli sposób, jak dokuczyć małej TV Puls, za którą stoi groźny Rupert Murdoch. Mogą pokrzyżować plany medialnego rekina.

Jeszcze niedawno szefowie telewizji TVN bagatelizowali rolę na rynku TV Puls, wciąż małego i na razie tylko potencjalnego konkurenta, ale z Rupertem Murdochem, medialnym rekinem, w tle. Wygląda na to, że w końcu puściły im nerwy. Wytoczyli przeciwko TV Puls potężne działa.

„Grupa TVN informuje, że w dniu 15 października 2007 r. skierowała wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wykluczenie Telewizji Puls z postępowań koncesyjnych ogłoszonych w dniach 25 kwietnia i 25 maja 2007 r., w sprawie przydziału nadajników telewizji naziemnej we Wrocławiu, Nowym Sączu, Lesznie, Szczecinie i Katowicach-Bytkowie” — głosi wczorajszy komunikat spółki.

TVN nie będzie osamotniony w walce przeciwko stacji Ruperta Murdocha. Wesprze go drugi krajowy potentat wśród telewizji komercyjnych — Polsat.

— Podzielamy stanowisko TVN. Sądzę, że również będziemy występować w tej sprawie — zapowiada Józef Birka z rady nadzorczej Polsatu.

Bariera zasięgu

Co oznacza wniosek TVN dla TV Puls? Gdyby KRRiT się do niego przychyliła, polski przyczółek Murdocha zostałby pozbawiony możliwości rozszerzenia zasięgu, a to oznacza, że przygotowywany od dawna mocny start Pulsu z nową ramówką mógłby się nie powieść. Eksperci nie mają wątpliwości, że główną barierą w rozwoju stacji jest właśnie mały zasięg. Dopóki to się nie zmieni, TV Puls raczej nie zagrozi krajowym gigantom.

To nie koniec. Konsekwencje wniosku TVN mogą być znacznie poważniejsze, bo w uzasadnieniu stacja podważa legalność udzielenia Pulsowi przez KRRiT tzw. uniwersalnej koncesji na nadawanie. A tylko nadawcy z taką koncesją mogą ubiegać się o przyznanie zaoferowanych przez radę nadajników.

„Grupa TVN stoi na stanowisku, że decyzja przewodniczącej KRRiT o zmianie charakteru programu w koncesji Telewizji Puls (ze społeczno-religijnego, a więc wyspecjalizowanego, na uniwersalny) została wydana z rażącym naruszeniem prawa” — pisze spółka w komunikacie.

Zdaniem TVN, zmiana charakteru koncesji Pulsu była na tyle poważna, że wymagała ogłoszenia o możliwości ubiegania się o koncesję uniwersalną. Przyznanie jej stacji Murdocha bez zachowania tego trybu spółka ocenia jako nielegalne. Zwróciła się do prokuratora generalnego o stwierdzenie nieważności decyzji KRRiT.

Uniwersalny nielegalny

Co na to rada?

— Z pewnością prawnicy będą się nad tym głowić — przyznaje Lech Hajdukiewicz z KRRiT.

Bez analizy prawnej nie chce komentować wniosku TVN. Dodaje, że decyzji w sprawie rozdysponowania pięciu nadajników nie ma w porządku obrad najbliższego posiedzenia rady, na razie więc nie ma mowy o tym, że wniosek TVN ją opóźnia. Rada od kilku tygodni jest pozbawiona przewodniczącego i raczej nie podejmuje spektakularnych działań. Mimo to TVN obawia się, że nadajniki mogą zostać rozdysponowane w każdej chwili, a jest jednym z czterech podmiotów, które zostały dopuszczone przez KRRiT do ubiegania się o ich przyznanie. Stacja zapewnia, że swoim wnioskiem nie próbuje psuć polskich interesów Ruperta Murdocha, lecz broni własnych.

— Potrzebujemy tych nadajników i chcemy, żeby postępowanie było przeprowadzone lege artis — zapewnia Karol Smoląg, rzecznik TVN.

Oprócz Pulsu i TVN o nadajniki zaoferowane przez radę ubiegają się Polskie Media, nadawca kojarzonej z Polsatem telewizji TV4, i Telewizja Odra kontrolowana przez Tadeusza Kuchara — również powiązanego z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, właścicielem Polsatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy