Polska dopiero buduje fabrykę przyszłości

opublikowano: 02-04-2019, 22:00

Jeszcze w tym roku uaktywniona zostanie Platforma Przemysłu Przyszłości. Będzie ona wspierać firmy we wdrażaniu cyfrowych rozwiązań

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało o powołaniu rady programowej fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, wyznaczyło też miejsce na siedzibę nowej jednostki — Radom. Przed organizacją jest jeszcze powołanie członków zarządu i rejestracja w KRS. Po uruchomieniu finansowania dla projektu, co ma nastąpić jeszcze w tym roku, fundacja oficjalnie zacznie działalność. Jej głównym zadaniem będzie przeprowadzanie przedsiębiorców przez kolejne etapy technologicznych zmian, dziś określanych mianem „przemysł 4.0”. Mowa o wprowadzaniu do biznesu i produkcji zaawansowanych, cyfrowych narzędzi — od robotów do systemów analitycznych bazujących na gigantycznych zbiorach danych, coraz częściej pozyskiwanych w czasie rzeczywistym. Ich popularyzacja w krajach wysokorozwiniętych następuje znacznie szybciej niż w Polsce, co jednocześnie dystansuje naszą gospodarkę od najlepszych na świecie.

INNOWACJE DLA MNIEJSZYCH:
INNOWACJE DLA MNIEJSZYCH:
Mamy do wykonania pracę edukacyjną, szkoleniową, ale także pilotażową, która dla małych i średnich firm jest najistotniejsza — podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Fot. Marek Wiśniewski

W kolejnej erze

Zadaniem fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości ma być — jak podaje resort — „przybliżanie przedsiębiorcom tematyki przemysłu 4.0, a także proponowanie rozwiązań biznesowych, doradztwo strategiczne, budowanie sieci kooperacyjnych czy dbanie o otoczenie prawno-regulacyjne”. W grę wchodzi również aktywizacja firm do działań zmierzających w kierunku coraz większej digitalizacji przemysłu.

„Cele, zadania i narzędzia fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wypracowaliśmy na podstawie rozmów z przedstawicielami biznesu i przemysłu. Z naszego rozeznania wynika, że brak działań proinnowacyjnych w polskich firmach często wynika z tego, że brakuje czynników stymulujących innowacyjność lub świadomości i wiedzy na temat nowych trendów” — wskazała w komunikacie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

„Wszelkie działania fundacji wynikające z potrzeb rynku mają na celu budowanie silnego ekosystemu przemysłu 4.0 w Polsce. Chcemy, aby firmy wzmacniały swoje kompetencje we współdziałaniu, stając się bardziej konkurencyjne na rynkach globalnych” — dodaje Andrzej Soldaty, prezes nowej jednostki.

Fundacja w przyszłości ma utworzyć sieć centrów kompetencji działających w całym kraju. Powstanie także „centrum kontaktu z konsultantami przemysłu 4.0”. Jednostki mają uczyć przedsiębiorców, jak modernizować własne hale produkcyjne i skutecznie korzystać z nowych technologii, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

Dogonić innych

O ile tak zarysowanej koncepcji trudno zarzucić brak zasadności, o tyle odsłania ona i dobitnie pokazuje poziom, na jakim znajduje się obecnie polski przemysł. Firmy wciąż jeszcze mają wiele do zrobienia w zakresie cyfryzacji. Problem w tym, że przy obecnym tempie rozwoju technologicznego nie wystarcza już jednorazowa modernizacja. Potrzebne są stałe dostosowywania i regularne nakłady na innowacje. Według szacunków IDC globalne wydatki firm na cyfryzację do 2022 r. mogą rosnąć w tempie nawet 16,7 proc. rok do roku. W Polsce, jak pokazał raport ASD Consulting, czwarta rewolucja przemysłowa przechodzi obok rodzimych producentów. Zamiast sięgać np. po automatyczne systemy analizy danych bazujące na sztucznej inteligencji — jak robiliby idealni menedżerowie — aż 84 proc. z nich przyznaje, że w ich firmach informacje o cyklu produkcyjnym nadal zapisywane są ręcznie na papierze. Proces ten wspomaga skanerami tylko 16 proc. firm, a z automatycznych narzędzi korzysta 12 proc. przedsiębiorstw.

Potrzebny impuls

Zdaniem Kiejstuta Żaguna, szefa zespołu innowacji, ulg i dotacji w KPMG w Polsce, tego typu inicjatywa rządowa była w kraju potrzebna. Obecnie cały świat wdraża technologie 4.0 i — aby nie pozostać w tyle — trzeba podążać za trendami.

— Polska znalazła się niejako w imadle — między państwami zachodnimi, jak Niemcy czy Francja, które stawiają na cyfryzację, a mechanizmem, jaki utrzymywał naszą gospodarkę na powierzchni w ostatnich latach, czyli dobrej jakości produkcji przy niskich kosztach. Jakość nadal się utrzymuje, ale koszty wytwarzania szybko rosną, więc nasza przewaga konkurencyjna na arenie międzynarodowej topnieje. Potrzebujemy nowej strategii działania — mówi Kiejstut Żagun.

Przypomina, że ideę Platformy Przemysłu Przyszłości wcielili w życie również nasi zachodni sąsiedzi — Niemcy. Warto jednak zauważyć, że swoją Plattform Industrie 4.0 podlegającą pod tamtejsze ministerstwa gospodarki i energii oraz nauki i badań uruchomili już siedem lat temu. Ten czas musimy teraz nadrobić. Nie oznacza to jednak, że polskie firmy dopiero teraz włączają się do wyścigu 4.0, ale najnowsze narzędzia w wielu sektorach wdrażają nieco wolniej niż kraje zachodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane