Polska innowacja za unijne pieniądze

Program diagnostyki genetycznej, technologia przetwarzania mowy na tekst i sieć sprzedaży aut to najnowsze inwestycje StartMoney. A fundusz szuka kolejnych pomysłów

2,7 mln zł — z puli 8,5 mln zł, jaką łódzki Fundusz StartMoney pozyskał z unijnego programu wspierania innowacyjnych biznesów — trafiło już do pierwszych start- -upowców. Postawiono i na zaawansowane technologie, będące kolejną cegiełką w popularyzacji nowoczesnej diagnostyki medycznej, i na rozrywkę.

Geny młodego biznesu

Pod skrzydłami funduszu będzie się rozwijać Biogenetica International Laboratories. Spółka specjalizuje się w programach diagnostyki genetycznej. Przy finansowym wsparciu StartMoney planuje uruchomić w Poznaniu laboratorium, w którym będą analizowane — pod kątem kodu genetycznego — próbki od pacjentów z Polski oraz z klinik z Europy Zachodniej, Skandynawii, krajów regionu nadbałtyckiego oraz Słowacji i Węgier. Pierwsze realizowane w laboratorium programy mają dotyczyć chorób dermatologicznych, m.in. łuszczycowego zapalenia stawów, trądziku, łysienia kobiet i mężczyzn. Badania będą określać indywidualne predyspozycje pacjenta oraz jego wrażliwość na leki. W ośrodku mają też być prowadzone prace badawcze, m.in. nad rozwojem testów kardiologicznych, jako efekt wcześniejszej współpracy naukowców z Polski i ze Stanów Zjednoczonych.

— Zainwestowaliśmy w ten projekt, ponieważ odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynkowe w zakresie nowoczesnej diagnostyki medycznej — wyjaśnia Piotr Berliński, analityk Funduszu StartMoney. Kwota dofinansowania w tym przypadku nie została ujawniona, podobnie jak przy kolejnej inwestycji — w spółkę SmartMobile.

Mowa spisana w automacie

Startupowa firma będzie pracować nad rozwiązaniami przetwarzania mowy na tekst, na początku dla języków polskiego, angielskiego i hiszpańskiego. SmartMobile dostarcza Software Development Kit, czyli technologię i oprogramowanie do tworzenia aplikacji transponujących na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Zaletą proponowanej technologii jest możliwość lokalnego przetwarzania — technologia pozwala na wykonywanie zadań bez połączenia z internetem i zdalnym serwerem. Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że dyktowane przez niego teksty są poza zasięgiem innych, co np. w bankowości, administracji i służbie zdrowia pozwala na ochronę danych osobowych, finansowych lub dotyczących stanu zdrowia pacjentów. Czy takie rozwiązanie ma szansę przyjąć się w Polsce? Jego twórcom, jak i zarządzającym funduszem optymizmu dodają dane rynkowe. Szacuje się, że do 2015 r. światowy rynek systemów rozpoznawania mowy będzie rósł średnio o 8,8 proc. rok do roku.

Auto sprzedam bezpiecznie

StartMoney liczy, że na polskim rynku zdołają się przyjąć również proponowane przez spółkę AutoGo+ narzędzia profesjonalizujące i zabezpieczające obrót pojazdami używanymi. Jej koncept ma łączyć działania internetowe z ogólnopolską terenową siecią sprzedaży.

— Obecnie działania na rynku obrotu pojazdami używanymi w dużej mierze są prowadzone z wykorzystaniem partyzanckich i ryzykownych metod. Naszym celem jest uporządkowanie rynku, z korzyścią zarówno dla kupujących, jak i sprzedających — zapowiada Cezary Siedlarczyk, pomysłodawca AutoGo+. Usługi te mają być dostępne od września 2013 r., na początku w Małopolsce. Spółka na rozwój konceptu otrzymała za pośrednictwem StartMoney 600 tys. zł. Z przekazanych taką drogą pieniędzy skorzystała również firma Freeky Games — do funduszu oficjalnie wcielono ją na początku 2013 r., była to pierwsza inwestycja. Spółka specjalizuje się w produkcji gier w modelu free to play.

Pieniądze na szybszy start

Przygotowywane są już następne umowy inwestycyjne, trwają też prace nad biznesplanami dla kolejnych spółek. Ale fundusz nadal przyjmuje zgłoszenia od start-upów, które szukają kapitału na wdrożenie swoich konceptów. Do lutego 2014 r. zrealizowanych ma zostać jeszcze od 7 do 10 inwestycji, w zależności od wysokości dofinansowania.

— Przy każdej inwestycji bierzemy pod uwagę trzy podstawowe rzeczy: czy koncepcja jest innowacyjna, czy odpowiada na potrzeby rynkowe i czy jej twórcy posiadają wystarczające kompetencje, by zrealizować zgłoszony projekt. Służymy też wiedzą biznesową, pomagamy przeprowadzićbadania rynku, tworzyć strategie i dobierać narzędzia działania — zaznacza Maria Głowacka, ekspert StartMoney. Fundusz inwestycyjny, powołany przez Centrum Innowacji — Akcelerator Technologii Fundację Uniwersytetu Łódzkiego, realizuje program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wspierający rozwój innowacyjnych biznesów(działanie 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). W myśl jego zasad, jedna nowo założona spółka może otrzymać do 200 tys. EUR. Ale jak zapewniają przedstawiciele StartMoney, fundusz dysponuje dodatkowym kapitałem i w uzasadnionych przypadkach może sfinansować przedsięwzięcie kwotą sięgającą nawet kilku milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Polska innowacja za unijne pieniądze