Polska może przyciągnąć nowych inwestorów

Rekordy z 2016 r. już się nie powtórzą, ale bankierzy z ostrożnym optymizmem patrzą w 2017 r.

Przejęcie przez Asahi środkowoeuropejskich aktywów piwnego koncernu SABMiller za 7,3 mld EUR (32 mld zł) oraz kupno przez Eneę aktywów obejmujących Elektrownię Połaniec za 1,07 mld zł były mocnym akcentem na zakończenie mijającego roku na rynku fuzji i przejęć. Jeśli do tego dołączyć sprzedaż Allegro za 3,25 mld USD (13,6 mld zł), wyraźnie widać, że 2016 r. będzie błyszczał w statystykach bankierów inwestycyjnych w Polsce. I to pomimo słabego początku roku — w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zamknęły się transakcje o wartości jedynie 4 mld EUR (17,6 mld zł). W oczekiwaniu na obfite bonusy bankierzy inwestycyjni z ostrożnym optymizmem patrzą na rozpoczynający się 2017 r.

— Szacuję, że wartość dużych transakcji może osiągnąć wartość 5 mld EUR (22 mld zł), drugie tyle może pochodzić z transakcji średnich i małych. Jest to jednak prognoza optymistyczna. Mam nadzieję, że polski rynek stał się już na tyle dojrzały, że będzie gwarantował co najmniej średnie poziomy z lat ubiegłych, bez zdarzających się już w przeszłości okresów bardzo małej aktywności. Do optymizmu nastraja fakt dużego zainteresowania funduszy private equity oraz wysiłki konsolidacyjne — mówi Jacek Chwedoruk, szef polskiego oddziału Rothschilda.

Istotnym czynnikiem, wpływającym na aktywność na rynku M&A, jest polityka. Wyrazem niepewności politycznej jest brexit, po którym bankierzy znacząco obniżyli oczekiwania dotyczące aktywności rynku fuzji i przejęć w Europie — podaje kancelaria CMS, która przeprowadziła badanie European M&A Outlook 2016 wraz z serwisem Mergermarket. Niepewność polityczna dotyka również Polski — zwłaszcza w sektorach, które działają na styku polityki i biznesu.

— Jest prawdopodobne, że 2017 r. będzie lepszy po względem liczby i wartości transakcji niż rok poprzedni. Jednak nie można wykluczyć, że dalszy brak stabilizacji w otoczeniu regulacyjnym oraz eskalacja konfliktu politycznego wpłyną istotnie na obniżenie aktywności na rynku fuzji i przejęć — mówi Dominik Olszewski, partner firmy doradczej Saski Partners.

Rynek obserwuje losy sprzedaży energetycznych aktywów francuskiego EDF, czeka na dalsze posunięcia właścicielskie dotyczące Raiffeisen Polbanku i zastanawia się, co będzie dalej z P4, operatorem sieci Play. W tym momencie ważą się losy sprzedaży Żabki, a w kolejce czeka medyczna Diagnostyka. Sporo się dzieje na rynku nieruchomości.

— W Polsce oczekiwałbym aktywności przede wszystkim w obszarze e-commerce, telekomunikacji oraz w sektorze dóbr szybkozbywalnych, a także w tych branżach, które są mniej podatne na wahania w polskiej gospodarce i najmniej zależne od zmian w otoczeniu regulacyjnym — mówi Dariusz Greszta, partner w kancelarii CMS.

W mijającym roku w Polsce pojawiło się wielu ciekawych, nowych inwestorów. Południowoafrykański Redefine kupił udziały Echo Investment, wspomniany Asahi to inwestor z dalekiej Japonii, a rozwój Allegro będą wspierały Cinven i Permira, globalne fundusze private equity. Europą mocno interesują się inwestorzy z Chin, eksperci liczą na większą aktywność w Polsce po ubiegłorocznej transakcji kupna Novago przez China Everbright. Natomiast Polacy coraz śmielej wychodzą za granicę — przykładem może być zakup przez USP Zdrowie polsko- -szwedzkiej Grupy Naturell.

— Globalna sytuacja polityczna rodzi wiele znaków zapytania, m.in. co do inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorstwa zagraniczne. Tym niemniej z pewną ostrożnością można przewidywać, iż rynek mniejszych, średnich transakcji może zachować swoją dynamikę. Zapewne można także spodziewać się, że kontynuowany będzie trend inwestowania przez polskich przedsiębiorców poza granicami Polski — mówi Bartosz Marcinkowski, partner w kancelarii DZP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska może przyciągnąć nowych inwestorów