Polska poniżej cyfrowego potencjału

opublikowano: 24-02-2020, 08:42

Dobra renoma specjalistów od IT nie wystarczy. Cały czas jest ich za mało w stosunku do potrzeb, bo w cyfrowym zaawansowaniu technologicznym odstajemy na minus od krajów regionu.

Relatywnie niski poziom adopcji najnowszych technologii i otoczenie niesprzyjające wdrażaniu innowacji – te dwa punkty to polska pięta achillesowa w digitalizowaniu gospodarki. W mierzącym cyfrową gotowość rankingu sporządzonym przez firmę Cisco znaleźliśmy się na 33. pozycji na 141 sklasyfikowanych państw.

W rankingu brano pod uwagę 7 kategorii: podstawową infrastrukturę, łatwość prowadzenia biznesu, bazę pracowników gotowych do wdrażania cyfrowych rozwiązań, infrastrukturę technologiczną, rządowe inwestycje w jej rozbudowę, popyt na nową technologię oraz otoczenie wsparcia innowacji. Zwłaszcza w ostatniej kategorii Polska wypada mocno przeciętnie na tle świata.

– Mamy całkiem niezłą infrastrukturę, ale nie do końca potrafimy wykorzystać jej możliwości – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Poland.


Zdaniem Przemysława Kani myślenie o Polsce w kategoriach potęgi w dziedzinie talentów informatycznych jest nadużyciem. - Polska gospodarka od lat boryka się z brakiem specjalistów w dziedzinie najnowszych technologii. Potencjał kapitału ludzkiego jest spory, natomiast zapotrzebowanie na ekspertów IT będzie mocno rosnąć. Szacujemy, że już teraz na polskim rynku pracy brakuje ich 50 tysięcy – mówi Kania.

Jutro Przemysław Kania będzie gościem kolejnego odcinka programu „Fotel prezesa” – emisja na PB.pl z samego rana.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy