Polska skazana na imigrantów

PAP
04-03-2013, 06:30

Prawie 244 tys. pracowników ze Wschodu – głównie Ukraińców – przyjechało w 2012 r. legalnie pracować w Polsce. To o 80 tys. więcej niż rok wcześniej, informuje "Rzeczpospolita".

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Do tych danych resortu pracy uzyskanych na podstawie oświadczeń przedsiębiorców, trzeba dodać ogromną szarą strefę, która pewnie też wzrosła – podkreśla gazeta.

Ale według ekspertów nawet tak liczne przyjazdy to kropla w morzu potrzeb. Jak wynika z raportu fundacji Energia dla Europy, z którym zapoznała się "Rz", aby kraj się nie wyludniał, do 2050 r. powinno się u nas osiedlić 5,2 mln osób.

"Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej" – ocenia prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. I wylicza: trudno im dostać pozwolenie na pobyt i pracę na dłużej niż pół roku, oferty pracy są poniżej ich kwalifikacji, a absolwenci uczelni muszą się solidnie namęczyć, żeby nostryfikować dyplomy.

Jak zaznacza, coraz więcej emigrantów porzuca więc nasz kraj i wyjeżdża do Włoch czy Hiszpanii. A tam mogą liczyć częste abolicje, które umożliwiają im zalegalizowanie pobytu na obczyźnie – mówi Iglicka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Polska skazana na imigrantów