Polska została tygrysem farmacji

AMB
opublikowano: 22-04-2010, 00:00

Dołączyliśmy do grona najszybciej rosnących rynków leków na świecie.

Dołączyliśmy do grona najszybciej rosnących rynków leków na świecie.

Po raz pierwszy Polska spełniła kryteria, według których firma konsultingowa IMS Health buduje listę wschodzących rynków farmaceutycznych. Trafiają na nią kraje o PKB przekraczającym 25 tys. USD na mieszkańca i największym potencjale wzrostu rynku leków. Polska znalazła się w raporcie IMS w trzeciej lidze, którą stanowi 17 światowych liderów wzrostu (pierwsza to Chiny, druga — Brazylia, Rosja i Indie). Daleko im do ścisłej czołówki, ale eksperci szacują, że do 2013 r. rynki farmaceutyczne każdego kraju z tej grupy (oprócz Polski m.in. Wenezuela, Argentyna, Rumunia, Turcja, Ukraina) wzrosną o 1-5 mld USD.

— To prawdziwy sukces, że Polska znalazła się w tym gronie — uważa Maria Dąbrowska, konsultantka IMS Health.

Wysoką dynamikę nasz rynek zawdzięcza sprzyjającym warunkom ekonomicznym (rosnący PKB) i demograficznym (starzejące się i coraz zamożniejsze społeczeństwo). Wzrostowi rynku farmaceutycznego pomaga też, zdaniem IMS, poprawa dostępu do innowacyjnych terapii.

"Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do służby zdrowia i pakiet świadczeń gwarantowanych" — napisano w raporcie.

Zdaniem jego autorów, jednym z przejawów wzrostu atrakcyjności Polski w sektorze farmaceutycznym jest rosnące zainteresowanie zagranicznych firm z tej branży, które daje o sobie znać m.in. przy prywatyzacji ostatnich państwowych Polf. Rozwijający się rynek pozwala też umacniać się krajowym firmom. Zdaniem Marii Dąbrowskiej, to dla nich okazja, by wyjść za granicę. Swojej szansy powinny szukać na innych rynkach wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu