Polski design skorzysta na nowej perspektywie

  • Marta Bellon
21-01-2015, 00:00

Firmy, planujące wydatki na wzornictwo, skorzystają z funduszy unijnych, choć nie będzie na to specjalnego programu.

W nowym unijnym rozdaniu 2014-20 programu dedykowango wyłącznie wzornictwu przemysłowemu nie będzie. Ale firmy i instytucje otoczenia biznesu będą mogły pozyskać fundusze na związane z nim projekty z kilku źródeł — głównie z Programu Inteligentny Rozwój (PO IR). Przedsiębiorcy będą mogli na przykład otrzymać dofinansowanie wydatków związanych z wzornictwem jako niezbędne uzupełnienie projektów badawczo-rozwojowych prowadzonychsamodzielnie lub we współpracy z jednostką badawczą. Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, zapowiedziała ostatnio przy okazji dyskusji na temat przedsiębiorczości i designu w Szczyrku, że uruchomione zostaną też tzw. bony na innowacje, które umożliwią rozwijanie kontaktów małych i średnich firm z jednostkami naukowymi. Będzie można też uzyskać wsparcie na zakup usługi związanej z opracowaniem nowego produktu lub np. projektu wzorniczego. W PO IR przewidziane są też fundusze na uzyskanie ochrony prawa własności przemysłowej poza terytorium Polski czy realizację ochrony własności przemysłowej.

Źródłem wsparcia wzornictwa przemysłowego będą też programy regionalne. Większość regionów chce kontynuować wspieranie przedsiębiorców pożyczkami czy poręczeniami na preferencyjnych warunkach, z których będą mogły korzystać firmy produkcyjne czy usługowe, w tym np. firmy projektowe. W ramach Programu Polska Wschodnia przedsiębiorcy z pięciu wschodnich województw otrzymają pieniądze na przeprowadzenie audytu wzorniczego i stworzenie strategii wzorniczej, a w następnym etapie — na projektowanie wzornicze na bazie przygotowanej strategii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Polski design skorzysta na nowej perspektywie