Polski nanosatelita przed największym testem

opublikowano: 24-04-2019, 22:00

Światowid dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną i czeka na wypchnięcie w przestrzeń okołoziemską.

Po trzech latach prac projektowych i technologicznych wrocławska spółka SatRevolution wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną dwa swoje nanosatelity — obserwacyjnego Światowida i naukowego KRAKsat. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyniosła je rakieta Antares 230 (wystartowała 17 kwietnia z bazy NASA na wyspie Wallops w Stanach Zjednoczonych) z bezzałogowym statkiem zaopatrzeniowym Cygnus NG-11. Niebawem zostaną one „rozpakowane” i rozpoczną swoje misje. Będzie to test sprawności i możliwości sprzętu. Ocena zostanie wystawiona w najbliższych tygodniach.

Ryzyko jest zawsze. Testy sprawności satelitów, które
prowadzimy, odbywają się w warunkach laboratoryjnych. Dopóki nie zostaną
wyniesione w kosmos, nie poznamy efektów dotychczasowej pracy — mówi Grzegorz
Zwoliński, prezes SatRevolution.
Zobacz więcej

W WERSJI DEMO:

Ryzyko jest zawsze. Testy sprawności satelitów, które prowadzimy, odbywają się w warunkach laboratoryjnych. Dopóki nie zostaną wyniesione w kosmos, nie poznamy efektów dotychczasowej pracy — mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution. FOT. TOMASZ WALKÓW

Ziemia w obrazie

SatRevolution już odkrywa natomiast kolejne biznesowe karty i prezentuje harmonogram działań. Spółka liczy na to, że do 2026 r. uda się jej wyprodukować i umieścić w przestrzeni kosmicznej około 1000 nanosatelitów — współpracująca ze sobą konstelacja urządzeń obserwacji Ziemi REC (Realtime EO Constellation) miałaby dostarczać zdjęcia naszej planety niemal w czasie rzeczywistym. Technologicznym celem, jaki stawia przed sobą spółka, jest m.in. uzyskiwanie za pośrednictwem niewielkich satelitów obrazu o rozdzielczości dorównującej obecnym zdjęciom przesyłanym przez duże satelity.

Grzegorz Zwoliński, prezes i jeden z założycieli SatRevolution, zaznaczył, że w przyszłości znajdą one zastosowanie m.in. w rolnictwie precyzyjnym, przewidywaniu i usuwaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych czy w działaniach militarnych. Spółka będzie też pracować nad technologią automatycznej analizy zdjęć satelitarnych, do wykorzystania np. w różnego rodzaju systemach inteligentnych miast. Spółka podpisała już list intencyjny na wykorzystanie zdjęć z konstelacji REC z miastem Wrocław i Instytutem ONZ do spraw Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research).

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

SatRevolution, którego współzałożycielami są również Damian Fijałkowski i Radosław Łapczyński, przygotowuje się ponadto do akcji crowdfundingowej. Od inwestorów zgromadzonych wokół platformy Crowdway chce pozyskać 4,1 mln zł na rozwój technologii, a tym samym konstelacji REC. Zapowiada prace nad ScopeSat, satelitą z wbudowanym, rozkładanym instrumentem optycznym, podnoszącym jakość zdjęć satelitarnych. Firma szacuje, że na stworzenie i wysłanie na orbitę Światowida wydała około 5,5 mln zł.

Naukowe spojrzenie

Teraz wraz ze Światowidem w przestrzeń kosmiczną wysłany został również KRAKsat. Urządzenie rozwijane we współpracy z Akademią Górniczo- Hutniczą i Uniwersytetem Jagiellońskim to naukowy eksperyment, który ma zbadać możliwość wykorzystania w nanosatelicie ferrofluidu, czyli cieczy magnetycznej do sterowania jego położeniem. Kolejny projekt naukowy firma realizuje obecnie wspólnie z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble. Pracuje nad budową „satelity obserwacyjnego złóż polarnych w warunkach słabego oświetlenia”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu