Polski system przeczyta niedowidzącym napisy

PAP/DI
opublikowano: 02-01-2019, 15:40

Toucan Eye, system, który rozpozna w otoczeniu napisy czy symbole i przeczyta je osobom niedowidzącym, opracowują polscy innowatorzy. Użytkownikom oddadzą do dyspozycji kamerkę umieszczoną w urządzeniu przypominającym słuchawkę bluetooth.

W Polsce jest ok. 500 tys. osób niedowidzących. Widzą kontury obiektów, ale nie dostrzegają szczegółów - mówi Radosław Zdunek z polskiej firmy Toucan Systems. Opowiada, że takie osoby zdane były dotąd na pomoc innych np. na przystanku, kiedy trzeba było rozpoznać numer zbliżającego się autobusu, albo w urzędzie, kiedy szukały odpowiedniego okienka.

Tymczasem nowe technologie dają takim osobom możliwość bycia niezależnymi od przypadkowych przechodniów. Firma Toucan Systems przy wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pracuje nad systemem Toucan Eye. Pierwsze urządzenia pojawić się mają na rynku pod koniec 2019 r.

- Użytkownik nie będzie się wyróżniać w tłumie - opowiada Radosław Zdunek. Wyjaśnia, że urządzenie wyglądać będzie jak zwykła słuchawka bluetooth zakładana na ucho. Słuchawka ta jednak wyposażona będzie w niewidoczną na pierwszy rzut oka kamerkę. Połączona zostanie bezprzewodowo z mobilnym komputerem wielkości smartfonu, który zmieści się w kieszeni czy torebce. System będzie działać w oparciu o sztuczną inteligencję (AI). 

Toucan AI pracować będzie offline - wszystkie obliczenia będą wykonywane w przenośnym urządzeniu. Użytkownik nie będzie się więc musiał zastanawiać czy w miejscu, do którego idzie jest zasięg sieci komórkowej, a przy wyjeździe za granicę - o wysokość rachunku za korzystanie z internetu. 

Radosław Zdunek wyjaśnia, że największym wyzwaniem w pracy nad urządzeniem jest opracowanie algorytmu, który napisy i symbole - np. oznaczenie toalety - rozpoznawać będzie w przeróżnych warunkach. 

- Problemem jest to, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele różnego rodzaju czcionek. Jedne są ozdobne, inne pochylone w lewo czy w prawo. Czasem litery ustawione są w pionie - jedna pod drugą, inne pod skosem. Ponadto kamera widzieć je będzie pod różnym kątem i w różnych warunkach oświetleniowych - opowiada.

Początkowo urządzenie rozpoznawać ma napisy w języku polskim. Z czasem firma chce wprowadzić wersję dla języka angielskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane