Polskie firmy chcą inwestować za oceanem

opublikowano: 26-04-2018, 22:00

Podczas Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego politycy mówili, że potrzeba więcej handlu i inwestycji. Firmy działają.

— Od początku mojej prezydentury za jeden z priorytetów uznałem promowanie polskich interesów gospodarczych na świecie i pozyskiwanie zagranicznych partnerów. Ubiegły rok był rekordowy pod względem obrotów towarowych, które wzrosły prawie o 22 proc. — tak prezydent Andrzej Duda otworzył Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy.

Premier
Mateusz Morawiecki uważa, że coraz silniejszy sojusz zapowiada nową falę
amerykańskich inwestycji, która napłynie do Polski w ciągu najbliższych lat. Na
zdjęciu z Tonym Houshem, szefem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (z lewej),
oraz Erikiem Stewartem, szefem Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu.
Wyświetl galerię [1/2]

NOWA FALA

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że coraz silniejszy sojusz zapowiada nową falę amerykańskich inwestycji, która napłynie do Polski w ciągu najbliższych lat. Na zdjęciu z Tonym Houshem, szefem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (z lewej), oraz Erikiem Stewartem, szefem Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu. Fot. W. Kompała

Poniżej ambicji

Polski eksport do USA zwiększył się o 27,9 proc., czyli o 1,3 mld USD, do 6,1 mld USD. Import z USA urósł do 6,6 mld USD, o 16,5 proc., czyli o 910 mln USD, a Polska przesunęła się w górę na liście partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.

— Mimo to obecna skala wymiany handlowej nie odpowiada naszym ambicjom. Celem — ambitnym, ale realnym — jest podwojenie jej w najbliższych latach — powiedział Andrzej Duda.

Elizabeth Erin Walsh z departamentu handlu podała, że import z Polski stanowi 2 proc. całkowitego importu do USA. Zaznaczyła, że amerykańskie firmy chcą eksportować do Polski LNG do portu w Świnoujściu.

Apetyt na więcej

Oprócz wymiany handlowej rosną też wzajemne inwestycje. Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce 130 mld zł — to stan na koniec I kw. 2018 r., według szacunków Amerykańskiej Izby Handlowej (szczegóły w grafice). USA to trzeci co do wielkości inwestor nad Wisłą, po Niemczech i Francji.

— Zainwestowaliśmy 445 mln zł i mamy plany, by kontynuować — powiedziała lana Popovic, wiceprezes Coca-Coli na Europę Środkową i Wschodnią.

W ubiegłym roku koncern zapowiedział, że w dwa lata wyda jeszcze 130 mln zł. Polskie firmy zaczęły ekspansję w USA na większą skalę dopiero parę lat temu. Dziś działa ich tam ok. 60. W 2016 r. ich całkowite inwestycje sięgnęły 3,7 mld zł. Wśród polskich inwestorów są m.in. Korona, Com.40, Selena, Brainly, KGHM, Inglot, Asseco i Cinkciarz.pl. Do inwestycji spółki zachęca Polska Agencja Inwestycji i Handlu, namawiają do tego też ci, którzy sami spróbowali.

— Na tegoroczny szczyt Select USA, który odbędzie się w czerwcu, chciałbym zabrać trzy, cztery razy więcej firm, niż pojechało rok temu, gdy było ich tylko sześć — zadeklarował Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH.

— Amerykanie są zainteresowani nowymi technologiami lub nowymi odsłonami istniejących technologii. Najlepiej pojechać na targi czy konferencję, na których można spotkać firmy z branży. Trzeba być odważnym i dążyć do kontaktów bezpośrednich, najlepiej przyjść z gotowym biznesplanem — radził Piotr Baczyński, prezes Immersion, która tworzy aplikacje wykorzystujące wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.

Jego firma pracuje m.in. dla muzeum w Waszyngtonie, gdzie na wirtualnej ekspozycji można poznać aferę Watergate lub spotkać Unabombera.

130 mld zł Taka jest wartość amerykańskich inwestycji w Polsce…

220 tys. …tyle miejsc pracy stworzyły u nas firmy zza oceanu…

150 …tyle fabryk uruchomiły…

7,8 tys. zł …a takie było średnie wynagrodzenie miesięczne brutto w firmach z USA działających w Polsce w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy