Polskie fundusze wycelowały we francuski start-up

opublikowano: 05-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Market One Capital i Inovo Venture Partners dołożyły kolejną spółkę do portfela inwestycyjnego. W ślad za nimi poszedł m.in. były globalny prezes DHL.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jaką spółkę zainwestowały Market One Capital i Inovo Venture Partners
  • jaki jest pomysł spółki na zwiększenie efektywności pracy deweloperów IT
  • jaka jest aktywność polskich funduszy poza granicami kraju

Dwa polskie fundusze VC wzięły udział w rundzie inwestycyjnej francuskiej spółki Pathway. W 2020 r. technologiczną firmę stworzyła i cały czas zarządza biznesem dr Zuzanna Stamirowska, z pochodzenia Polka. To wciąż jeszcze nieczęsta sytuacja — nadal mamy niewiele rodzimych funduszy, które finansują rozwój spółek technologicznych ze świata, a zwłaszcza zakładanych przez rodaków.

Nowa wizja dla IT

Pathway w rundzie pre-seed, czyli realizowanej na najwcześniejszym etapie rozwoju, otrzymał 4,5 mln USD. Wśród inwestorów są: polskie fundusze Market One Capital i Inovo Venture Partners, a także aniołowie biznesu — Łukasz Kaiser, współautor TensforFlow i współtwórca Transformers, obecnie związany z OpenAI, oraz Roger Crook, były globalny prezes DHL.

Rozwój biznesu:
Rozwój biznesu:
Współzałożycielki firmy Pathway — Zuzanna Stamirowska i Claire Nouet — wprowadzają swój technologiczny biznes w nowy etap. Wsparcie zaoferowali inwestorzy.
materiały prasowe

Firma Pathway, założona i kierowana przez dr Zuzannę Stamirowską oraz Claire Nouet, rozwija technologię, która pomaga deweloperom IT w „budowaniu produktów opartych na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym oraz reaktywnych”. Z rozwiązania skorzystały już takie firmy, jak DB Schenker i La Poste w analizie operacji transportowych. Rozwiązanie — jak podała sama firma — pozwoliło na dziewięćsetkrotne zmniejszenie latencji, czyli opóźnienia działania programu komputerowego, wynikającej z marnowania czasu na oczekiwanie na wynik analizy. „Zamiast czekać 12 godzin na odświeżenie strumienia danych, deweloperzy otrzymują aktualne wyniki w mniej niż minutę” — podała firma.

— Interpretacja danych o zdarzeniach, z którymi mamy do czynienia, przy użyciu machine learning jest wyzwaniem samym w sobie. Ciągłe zmiany i aktualizacje strumieni danych to kolejne utrudnienie. Dzięki firmie Pathway programiści mogą zaprojektować swój kod zgodnie z logiką przetwarzania w trybie wsadowym, ale wdrożyć go w przetwarzaniu strumieniowym. Jest to istotne dla wszystkich firm, ale szczególnie dla tych, dla których dane przychodzą z wielu źródeł i podlegają szybkim zmianom. Właśnie dlatego otwieramy nasz framework za darmo — aby każdy podmiot mógł z niego korzystać — mówi Zuzanna Stamirowska.

Rozwiązanie jest ogólnie dostępne dla deweloperów od początku grudnia.

— W Market One Capital byliśmy świadkami kilku postępów w przetwarzaniu danych, które zdefiniowały ostatnie dekady, zaczynając od business intelligence i hurtowni danych, przechodząc do big data i data lakes. Ostatnio podejście do danych zmienia się ze statycznego na dynamiczne. Dzięki swojemu produktowi założycielki Pathway odgrywają aktywną rolę w kształtowaniu rozwijającej się gałęzi rynku — dostarczania narzędzi do ciągłej i bezproblemowej analizy strumieni danych — powiedział Michał Mroczkowski, dyrektor w Market One Capital.

Fundusze poza krajem

Fundusz Market One Capital od początku aktywności na rynku koncentruje się głównie na projektach technologicznych z Europy. W portfelu ma takie międzynarodowe jednorożce, jak Jokr czy Tier. Inovo Venture Partners ostatnio również coraz śmielej zerka poza granice kraju. Z danych PFR Venures i właśnie funduszu Inovo wynika, że krajowe fundusze wzięły udział w 61 rundach inwestycyjnych zagranicznych start-upów, zrealizowały transakcje o wartości 366 mln zł. Pod tym względem ubiegły rok był rekordowy. W 2020 r. liczba takich transakcji wyniosła 29, a wartość niewiele ponad 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane