Pomagamy firmom budować stabilne łańcuchy dostaw

Partnerem publikacji jest OptiBuy
opublikowano: 15-03-2023, 13:32
aktualizacja: 15-03-2023, 13:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowa z Mateuszem Borowieckim, prezesem zarządu OptiBuy.

Działająca od 2010 r. spółka OptiBuy zajmuje się doradztwem, usprawnianiem procesów zakupowych w organizacjach, a także wdrażaniem systemów informatycznych dla działów zakupów. Trzecim polem działalności firmy jest global sourcing, czyli poszukiwanie dostawców towarów przemysłowych na rynkach globalnych.

OptiBuy od początku działa na rynku międzynarodowym – znaczna część klientów to firmy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ugruntowaną pozycję ma także na rynkach bliskowschodnich. O zmianach, które zaszły w firmie w ostatnim czasie, i wyzwaniach, jakie stoją dziś przed działami zakupowymi na świecie, opowiada Mateusz Borowiecki, prezes zarządu OptiBuy.

Chcemy, aby usługi digitalizacji zakupów realizowane przez nasz zespół były wdrażane w każdym miejscu na świecie. Dodatkową korzyścią z dołączenia do grupy WNS jest dla nas uzyskanie dostępu do infrastruktury firmy globalnej i jej klientów. Dzięki temu nasze możliwości znacznie się zwiększają i będziemy się jeszcze intensywniej rozwijać.

Mateusz Borowiecki
prezes zarządu OptiBuy

14 grudnia 2022 r. OptiBuy weszło w skład globalnej organizacji WNS Holdings. Co to dla was oznacza?

WNS to firma o rodowodzie hinduskim, która startowała w branży BPO (business process outsourcing) i osiągnęła tam pozycję top 5 w skali światowej. Natomiast od kilku lat działalność WNS transformuje w kierunku usług doradczych IT, stąd zainteresowanie OptiBuy.

Dzięki połączeniu z WNS nasz zespół będzie miał sposobność do wykorzystania swoich kompetencji na szerokich wodach. Europę i Bliski Wschód mamy już w miarę dobrze zagospodarowane, natomiast w ramach WNS planujemy aktywną ekspansję również za oceanem. Docelowo chcemy, aby usługi digitalizacji zakupów realizowane przez nasz zespół były wdrażane w każdym miejscu na świecie. Dodatkową korzyścią z dołączenia do grupy WNS jest dla nas uzyskanie dostępu do infrastruktury firmy globalnej i jej klientów. Dzięki temu nasze możliwości znacznie się zwiększają i będziemy się jeszcze intensywniej rozwijać.

WNS z kolei zyskał zespół blisko setki ekspertów, którzy mają duże doświadczenie w digitalizacji procesów zakupowych. Ponadto otrzymuje klientów referencyjnych, z którymi pracowaliśmy przez te wszystkie lata.

Czy praca na rynku międzynarodowym zwiększa atrakcyjność OptiBuy jako pracodawcy?

Zdecydowanie tak! Już przed przejęciem przez WNS byliśmy firmą umiędzynarodowioną. Około 80 proc. naszych przychodów generowali klienci zagraniczni. Dzięki temu członkowie zespołu OptiBuy mogli współpracować w ramach jednego projektu z ludźmi z różnych kultur czy branż – skrajnym przykładem był projekt, w którego skład wchodziło 40 różnych narodowości. Praca w międzynarodowym środowisku umożliwia czasową lub długookresową relokację do innych państw, jeżeli takie jest życzenie naszych pracowników. Już w tym momencie osoby z zespołu polskiego pracują na rynkach Bliskiego Wschodu czy Europy Zachodniej, a w niedalekiej przyszłości na rynku Ameryki Północnej. Dzięki fuzji nasi ludzie zyskają jeszcze szersze horyzonty i większe możliwości rozwoju niż jedynie na lokalnym polskim rynku.

Ceną obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie jest wzrost kosztów utrzymania biznesu i rosnąca inflacja, ale też dalsze problemy z utrzymaniem łańcuchów dostaw. Jak zmienia to podejście firm do zakupów?

Pandemia COVID-19 nadwyrężyła łańcuchy dostaw, a wojna w Ukrainie jeszcze pogłębiła ten proces. Firmy, które nie dostrzegały, jak istotna jest rola łańcucha przy budowaniu przewagi konkurencyjnej, teraz definitywnie musiały się zorientować, że bez towarów dostarczanych na czas i w dobrej cenie, bez realizacji usług odpowiedniej jakości, nie są w stanie skutecznie konkurować na rynku.

Od początku pandemii OptiBuy potroił skalę działalności. Nie mieliśmy ani jednego projektu, który by się zatrzymał, a nawet spowolnił. Wręcz przeciwnie – nacisk na usprawnianie łańcucha dostaw oraz procesów wewnętrznych jest silny jak nigdy dotąd. Z punktu widzenia stricte zakupowego turbulencje są czynnikiem, który powoduje, że rola zakupów rośnie bardziej niż jakiegokolwiek innego działu.

W jaki sposób usługi i narzędzia, które oferuje OptiBuy, mogą pomóc bezpiecznie przetrwać niestabilny czas na rynku?

W obecnej sytuacji rynkowej, cechującej się wysokim poziomem ryzyka, z perspektywy zakupowej warto patrzeć na trzy czynniki: wartość produktów i usług, które kupujemy, ceny, które płacimy, oraz ryzyko związane z kwestiami zakupowymi. Żonglowanie tymi trzema parametrami pozwala naszym firmom być dużo bardziej konkurencyjnymi na rynku.

Usługi i narzędzia, które oferujemy, pozwalają osiągnąć kilka celów. Po pierwsze, pozwalają uzyskać lepszą przejrzystość dotyczącą naszej bazy dostawców, czyli wiemy, u kogo i za ile kupujemy oraz jakie są potem potencjalne czynniki ryzyka związane z poszczególnymi dostawcami. Po drugie, narzędzia, które wdrażamy, pozwalają nam monitorować dynamikę cen na rynku zaopatrzenia. Mimo że mamy do czynienia z inflacją, w poszczególnych segmentach rynku są obszary, które doświadczają gwałtownych spadków cen. Zalicza się do nich m.in. wiele rynków surowcowych, np. papier, oraz inne, jak transport kontenerowy. Monitorowanie takich zmian na bieżąco stwarza korzystne okazje zakupowe. Nasze narzędzia pozwalają firmom dużo szybciej reagować również na szanse na rynku, dzięki temu nasi klienci generują lepsze wyniki finansowe i ponoszą mniejsze ryzyko w prowadzeniu własnego biznesu.

OptiBuy jest w stanie w bardzo krótkim czasie efektywnie pomóc każdej firmie w usprawnianiu działalności, jaką jest supply chain.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane