Pomoc dla Cypru coraz bliżej

  • Marek Rogalski
15-03-2013, 16:52

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, jakie pojawiły się przed rozpoczynającym się o godz. 17:00 szczytem Eurogrupy, wysokość bailoutu dla Cypru może wynieść 10 mld EUR, co jest znacznie niższą kwotą od tej, którą wymieniano jeszcze kilka tygodni temu (15-17 mld EUR).

Jednak o tym, że kwota mogła być niższa spekulowano już od kilku dni – widać wyraźnie, że europejscy politycy próbują wymusić na rządzie w Nikozji posunięcia, które mogą zmienić obraz tego kraju, jako europejskiego „raju podatkowego”, czemu akurat nie można się zbytnio dziwić. Wydaje się, że kwestia wsparcia dla Cypru zostanie dopięta w ten weekend. Nie oczekujmy jednak, iż pomoże to notowaniom wspólnej waluty.

W krótkim okresie widać, że rynek może złapać oddech po obserwowanym wyraźnym osłabieniu dolara. Zwłaszcza, że opublikowane dzisiaj dane makro dają powód do umocnienia się amerykańskiej waluty – produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 0,7 proc. m/m. Jednak może być ono dość ograniczone – indeks NY FED Mfg. był minimalnie słabszy od oczekiwań (9,24 pkt.), a nastroje konsumenckie uległy wyraźnemu pogorszeniu (indeks Uniw. Michigan spadł w połowie marca do poziomu 71,8 pkt. z 77,6 pkt.). To może utwierdzać tych, którzy mają pewne wątpliwości w związku z przyszłotygodniowym posiedzeniem FED. Może się okazać, że Bernanke&spółka będą chcieli ograniczyć „jastrzębie” zapędy rynku.
Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, iż po zwyżce odbiliśmy się od okolic oporu na 1,3105 i wróciliśmy poniżej 1,3075. To daje podstawę do oczekiwania ruchu powrotnego do wybitego dzisiaj górnego ograniczenia kanału spadkowego w okolicach 1,3010-1,3030.

Bardzo ładnie zachował się dzisiaj złoty. Niezależnie od faktu, iż wczorajsze dane nt. inflacji mogły wzbudzić oczekiwania, co do kolejnej obniżki stóp procentowych przez RPP w kolejnych miesiącach, dzisiaj EUR/PLN wrócił się poniżej poziomu 4,15, a dolar spadł na chwilę poniżej 3,17. Resort finansów podał dzisiaj, że zeszłoroczny deficyt budżetu wyniósł 30,4 mld zł, co stanowi 87 proc. planu. Ruch na złotym jest jednak wynikiem zmian na rynkach globalnych. Na zakończenie tygodnia ciekawie wygląda koszyk BOSSA PLN, dając szanse na dobre rozstrzygnięcie w przyszłym tygodniu (choć niekoniecznie w poniedziałek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Pomoc dla Cypru coraz bliżej