Czytasz dzięki

Poprawiają się wyniki H&M

opublikowano: 16-12-2019, 16:43

Czwarty kwartał roku finansowego przyniósł poprawę kondycji koncernu Hennes & Mauritz (H&M), szwedzkiego detalisty odzieżowego, po tym jak jego przychody zwiększyły się o 9 proc., donosi Reuters.

Daje to szansę na odnotowanie przez rynkowego potentata pierwszego od czterech lat wzrostu rocznego zysku.

Jeden ze sklepów sieci Hennes & Mauritz (H&M)
Zobacz więcej

Jeden ze sklepów sieci Hennes & Mauritz (H&M) fot. Bloomberg

Sprzedaż w okresie wrzesień-listopad 2019, będącym czwartym kwartałem w sprawozdaniach spółki mogłaby być jeszcze wyższa (szacuje się, że o około 500 mln SEK), gdyby nie przesunięty termin tzw. Czarnego Piątku. Ostatecznie sprzedaż wzrosła o 9 proc. do 61,7 mld SEK (6,41 mld USD). Mediana prognoz analityków zakładała tymczasem wzrost o 10 proc. 

Przychody w lokalnych walutach zwiększyły się natomiast o 5 proc.

W trzecim kwartale H&M zwiększył zysk po raz pierwszy od ponad dwóch lat. Stało się tak dzięki m.in. sporym wydatkom na dostosowanie się do zmian na rynku co pomogło  osiągnąć wzrost sprzedaży na poziomie 8 proc. w lokalnych walutach. To dynamika  obserwowana po raz ostatnie trzy lata temu.

Analitycy oczekują, że zyski za cały rok wzrosną po raz pierwszy od 2015 r., pomimo wciąż wysokich zapasów i poziomów inwestycji.

Pełny raport za miniony rok obrotowy szwedzkiej spółki zostanie opublikowany 30 stycznia. 

Akcje spółki na sztokholmskiej giełdzie drożały w poniedziałek o ponad 2 proc. Od początku tego roku zyskały już 53 proc. w związku z nadziejami na wyjście na prostą drugiego na świecie pod względem wielkości detalisty odzieżowego. Liderem tego segmentu rynku od lat pozostaje hiszpański Intitex, właściciel m.in. marki odzieżowej Zara. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu