Popyt na złoto będzie rósł

JKW
15-04-2010, 11:50

Po okresie konsolidacji złoto będzie dalej rosło w siłę. Inwestorzy widzą i będą widzieć w nim bezpieczną przystań - twierdzą analitycy banku Hang Seng z Hong Kongu.

Cena złota na rynkach konsoliduje się w przedziale 130 USD. Po rekordowym poziomie z 3 grudnia, kiedy cena uncji jubilerskiej przebiła 1,226 tys. USD, obecnie porusza się w wąskim paśmie 1,04-1,17 tys. USD. Ta stabilność złota na rynkach jest zaskakująca w kontekście umacniania się kursu dolara – zaznaczają analitycy banku Hang Seng z Hong Kongu w najnowszym raporcie.

Zwykle umacnianie się dolara oznaczało spadek cen złota. Według analityków banku, tym razem metalowi udało się jednak – w związku z dużą niepewnością związaną z problemami fiskalnymi strefy euro – utrzymać swoją pozycję.

- Ta stabilność sugeruje, że inwestorzy planują długoterminowo. Wielu uważa złoto za bezpieczną przystań, kiedy papierowe aktywa tracą wiarygodność w związku z bezprecedensową akcją działań stymulacyjnych banków centralnych i rządów – tłumaczą analitycy Hang Seng.

Ich zdaniem popyt na złoto może w średniej perspektywie dalej rosnąć.

- Odbywające się w wielu krajach drukowanie pieniądza będzie w dłuższej perspektywie zwiększać podaż papierowych walut. Rosnące ryzyko inflacyjne i słabnące zaufanie do walut będzie potwierdzać opinię złota jako bezpiecznej przystani – uważają ekonomiści Hang Seng.

Ceny złota będzie też podnosić szybko rosnący popyt z Chin.

- Ogłoszony w marcu raport Światowej Rady Złota (WGC) zapowiada podwojenie chińskiej konsumpcji złota w ciągu najbliższej dekady, w związku z szybkim wzrostem gospodarczym i poprawą jakości życia obywateli tego kraju. To realistyczna prognoza. Od 2002 r. sprzedaż złota w Chinach wzrosła o 106 proc. – zaznaczają analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Popyt na złoto będzie rósł