Portugalia złapała oddech

JKW, Bloomberg
opublikowano: 05-05-2011, 00:00

Rząd w Lizbonie dostanie 78 mld EUR ratunkowej pożyczki i bonus — rok taryfy ulgowej.

Rząd w Lizbonie dostanie 78 mld EUR ratunkowej pożyczki i bonus — rok taryfy ulgowej.

Słabną niepokoje inwestorów wokół Portugali po tym, jak rząd Jose Socratesa porozumiał się z Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie programu ratunkowego. Wczoraj portugalskie kontrakty CDS (credit-default swap, instrument wyceniający ryzyko niewypłacalności) spadły z 649 do 620 pkt. Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji rządowych obniżyło się z 9,57 proc. do 9,46 proc.

— Udało się uzgodnić dobrą umowę. Oczywiście, jak każdy program finansowego wsparcia, wymaga on jednak od nas wyrzeczeń i ciężkiej pracy — mówił Jose Socrates po ogłoszeniu porozumienia.

Portugalia dostanie od Unii i MFW pożyczkę wynoszącą 78 mld EUR, czyli około 307 mld zł (rok temu Grecja otrzymała 110 mld EUR, a pół roku temu Irlandii przyznano 85 mld EUR). Premier Socrates nie ujawnił na razie szczegółów dotyczących haromonogramu spłaty kredytu i oprocentowania. Wiadomo jednak, że Portugalia oprócz pieniędzy otrzyma taryfę ulgową w procesie zbijania potrzeb pożyczkowych. Będzie musiała obniżyć deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB (z 9,1 proc. w 2010 r.) dopiero w 2013 r., a nie — jak wcześniej zapowiadano — w 2012 r.

— To dobra wiadomość, że Portugalii udało się zyskać trochę czasu. Mimo to przed krajem trudne zadania — ostrzega Gary Jenkins, główny strateg inwestycyjny funduszu Evolution Securities w Londynie.

Rząd zobowiązał się bowiem utrzymać dotychczasowe działania oszczędnościowe, czyli największe od trzech dekad cięcia wydatków, na m.in. służbę zdrowia, emerytury i inwestycje. Wcześniej rząd w Lizbonie dokonał serii podwyżek podatków (m.in. VAT i CIT). Żadnych nowych oszczędności Jose Socrates jednak nie zapowiada. W czasie telewizyjnego przemówienia szef socjaldemokratycznego rządu zapewnił wręcz, że utrzymane zostaną trzynaste i czternaste wypłaty emerytur oraz dodatki wakacyjne dla pracowników sektora publicznego. Analitycy nie spodziewali się jednak ostrego przyspieszenia konsolidacji fiskalnej. Za miesiąc (5 czerwca) Portugalię czekają bowiem wybory parlamentarne. W marcu Jose Socrates podał rząd do dymisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu