Porty dostaną zastrzyk pieniędzy

opublikowano: 20-03-2019, 22:00

Około 25 mld zł chce przeznaczyć w najbliższych latach na rozbudowę infrastruktury portowej i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Marek Gróbarczyk, szef resortu, wyraził nadzieję, że dzięki inwestycjom przeładunki w polskich portach wzrosną dwukrotnie. Najważniejsze inwestycje to: budowa Portu Centralnego w Gdańsku, portu zewnętrznego oraz publicznego terminala promowego w Gdyni, budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m, budowę nowego terminala kontenerowego w Świnoujściu oraz m.in. przebudowę wejścia do portu w Ustce.

W 2018 r. trzy największe polskie porty: Gdańsk, Gdynia i zespół portów Szczecin-Świnoujście pobiły historyczny rekord przeładunków, który wyniósł ponad 101 mln ton i był o 16 proc. wyższy niż rok wcześniej. Dzięki temu odnotowano rekordowe wpływy do budżetu z należności celno-podatkowych z tytułu odprawy ładunków w morskich granicznych oddziałach celnych. Wyniosły one 40,6 mld zł i były o 65 proc. wyższe niż w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu