Pośrednicy doradzą bezpłatnie

opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Jak kupić, sprzedać, wynająć, przenieść własność, wyjaśnić skomplikowany stan prawny nieruchomości?

akcji „Drzwi otwarte PFRN” 28 marca 2018 r. pośrednicy w obrocie nieruchomościami z całej Polski udzielą bezpłatnych porad. Pytania z zakresu prawa budowlanego, cywilnego, podatkowego, rzeczoznawstwa, wyroków sądowych czy uwarunkowań miejscowego rynku można zadać telefonicznie i w biurach pośredników z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Spis biur biorących udział w akcji dostępny jest na stronie internetowej Federacji.

— Przeprowadzenie transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości tylko z pozoru jest łatwe. Dlatego obsługę wartego średnio kilkaset tysięcy złotych majątku warto powierzyć profesjonaliście. Jego pośrednictwo daje pewność pomyślnego załatwienia sprawy — przekonuje Andrzej Piórecki, prezydent PFRN.

Pośrednicy pomogą klientom m.in. rozeznać się w procedurach i dokumentach niezbędnych do przeniesienia własności nieruchomości, wyjaśnią skomplikowany stan prawny lokalu, podpowiedzą, jak poradzić sobie z obciążeniami, które mogą być przeszkodą w kupieniu nieruchomości, podsuną sposoby zabezpieczenia transakcji i wskażą możliwości sfinansowaniazakupu. Zainteresowani mogą się także zapoznać z aktualnymi ofertami kupna-sprzedaży i najmu.

Jak informuje PFRN, podczas sześciu dotychczasowych edycji z bezpłatnych porad skorzystało ponad 15 tys. osób. Rokrocznie w akcję zaangażowanych jest około 400 doradców z 200 biur nieruchomości.

W ostatnich dwóch edycjach pośredników odwiedziły głównie osoby zamierzające sprzedać lub wynająć mieszkanie (60 proc.) oraz ci, którzy chcą je kupić (40 proc.). Pytania dotyczyły zakupu lub sprzedaży nieruchomości (50 proc.), przeniesienia własności (25 proc.) lub skomplikowanego stanu prawnego nieruchomości (20 proc.).

— Klienci proszą m.in. o doradztwo w sporządzeniu umów, pytają, gdzie sprawdzić stan prawny nieruchomości, jak uzyskać finansowanie na zakup nieruchomości. Interesują się szczegółami programów pomocowych, takich jak Mieszkanie dla młodych czy Mieszkanie Plus. W ostatnich dwóch latach sporo osób prosiło o doradztwo w temacie ustawy ograniczającej obrót ziemią rolną, co w praktyce oznacza brak możliwości zakupu ziemi rolnej powyżej 3000 mkw. przez osoby nie będące wykwalifikowanymi rolnikami. Zwiększa się również zainteresowanie tematyką dotyczącą kupowania nieruchomości na cele inwestycyjne — mówi Andrzej Piórecki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu