Pośrednik kredytowy zwija biznes

opublikowano: 01-10-2019, 22:00

Coś się kończy, coś się zaczyna — tak można podsumować działania start-upu FinAi, który szuka nowych źródeł zarabiania.

„Informujemy, że od dnia 30.09. 2019 r. FinAi nie będzie już działał jako pośrednik kredytowy. Kończy się zatem pewien etap naszej historii. Mamy nadzieję, ze nasza wspólna podróż przez świat finansów spełniała Wasze oczekiwania. Na bazie naszych doświadczeń będziemy nadal pracować nad upraszczaniem finansów, oferując produkty i usługi dla sektora finansowego” — taki komunikat pojawił się na stronie internetowej start-upu.

Konta wszystkich użytkowników zarejestrowanych na platformie kredytowej, których było około 50 tys., usunięto. W umowach kredytu lub pożyczki nic się nie zmienia, FinAi uczula jednak klientów, aby spłacali raty kredytów zgodnie z harmonogramem, bo stroną umowy jest bank, nie pośrednik, i opóźnienie może pogorszyć scoring. Klienci spółki zaciągali kilkaset pożyczek miesięcznie — średnio po kilkanaście tysięcy złotych. Czym teraz będzie zajmować się FinAi?

Spółka nie odpowiedziała na nasze pytania. Ponad tydzień temu informowaliśmy na łamach „PB”, że rozważa kilka scenariuszy przekształcenia internetowego brokera kredytowego w dostawcę technologii dla instytucji finansowych. Sławomir Borkowski, dyrektor inwestycyjny w funduszu Fidiasz EVC, który właśnie wszedł do zarządu FinAi, powiedział, że w grę wchodzi alians z bankami, ale też sprzedaż spółki. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku tygodni. W kuluarach mówi się, że FinAi mógłby działać na zasadach white label, dostarczając swoje rozwiązania, takie jak model oceny ryzyka kredytowego, mechanizmy zabezpieczające przed praniem pieniędzy czy weryfikowanie konsumentów internetowych, klientom z sektora finansowego.

Tego rodzaju działalność nie wymaga tak wysokich budżetów marketingowych jak biznes wymagający bezpośredniego dotarcia do kredytobiorców. Według nieoficjalnych informacji z innego źródła potencjalnych inwestorów może zniechęcać dofinansowanie, jakie FinAi dostał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Startup pozyskał ponad 7 mln zł na zbudowanie i weryfikację nowatorskiego modelu estymacji ryzyka kredytowego z wykorzystaniem alternatywnych źródeł danych oraz najnowszych badań i narzędzi z zakresu teorii grafów.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy