Czytasz dzięki

Potomkowie niewolników pozwali Francję

MWIE
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Grupująca stowarzyszenia czarnej ludności organizacja CRAN żąda zadośćuczynienia za nałożenie reparacji na Haiti.

Zobacz więcej

KARAIBSCY NĘDZARZE: Według obliczanego przez ONZ wskaźnika rozwoju społecznego Haiti znajduje się na 161. miejscu spośród 187 krajów. [FOT. BLOOMBERG]

W wyniku buntu niewolników w 1804 r. kraj ogłosił niepodległość od Francji (do tłumienia buntu Napoleon wysłał wówczas żołnierzy polskich Legionów). Powstały w wyniku reparacji dług, sięgający wówczas 150 mln franków, była kolonia spłacała do 1947 r. Jak dowodził Jean- Bertrand Aristide, były prezydent Haiti, obecna wartość zapłaconych Francji kwot sięga 21 mld USD. Autorzy pozwu powołują się na dekret, który w czasie wojny secesyjnej w USA zapewniał każdej wyzwolonej rodzinie niewolników 40 akrów ziemi rolnej i jednego muła. Przypominają, że w ostatnich latach bank JP Morgan Chase zobowiązał się do przeznaczenia 5 mln USD na programy edukacji czarnej ludności w Luizjanie w związku z czerpaniem korzyści z niewolnictwa przez osoby, które później stały się częścią banku. W 2010 r. Francja anulowała 56 mln EUR pozostałego zadłużenia Haiti i przyznała 230 mln EUR pomocy po trzęsieniu ziemi, które kosztowało życie 300 tys. mieszkańców kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane