Potrzebny podatek ekologiczny

Adam Ambrozik
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Rząd przyjął projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego przez osoby, które kupiły na rynku wewnątrzwspólnotowym lub importowały samochody osobowe. Uchwalenie tej ustawy jest wprawdzie konieczne, ale nie rozwiązuje problemu nadmiernego napływu starych pojazdów do Polski. Od dawna postulujemy wprowadzenie tzw. podatku ekologicznego — czyli zastąpienie akcyzy na samochody opłatą uzależnioną od czystości emitowanych przez auto spalin.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał za sprzeczną z prawem wspólnotowym wcześniej obowiązującą wysokość akcyzy. Wprawdzie obecna stawka jest zgodna z prawem wspólnotowym, jednak — na co zwracamy uwagę — hamuje rozwój branży motoryzacyjnej. Pełni ona wyłącznie funkcję fiskalną i nie stymuluje rozwoju tego rynku w Polsce.

Dlatego postulujemy wprowadzenie tzw. podatku ekologicznego — projektowana ustawa o podatku od samochodów zawierała nasze rozwiązanie, lecz została wycofana z prac w Sejmie na początku 2007 r. Wciąż istnieje potrzeba stworzenia regulacji promującej ekologiczne samochody oraz zapewniającej dochody do budżetu na dotychczasowym poziomie. System podatku od samochodów, płacony rocznie, którego wymiar zależeć będzie od wielkości emisji spalin i pojemności silnika, sprzyjać będzie ochronie środowiska naturalnego. Zachęci do wymiany pojazdów na nowsze, co odmłodzi polski park samochodowy, który dziś liczy sobie średnio 13,5 roku.

Adam Ambrozik,

ekspert KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Ambrozik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu