Potrzeby kapitałowe KOV będą znaczne

Kamil Zatoński
opublikowano: 16-04-2010, 08:48

Kulczyk Oil Ventures (KOV) zainwestowała do tej pory tylko około 15 mln USD. Inwestycje planowane na najbliższe 2 lata sfinansuje z oferty publicznej wartej 756 mln zł brutto.

Za niespełna dwa tygodnie ruszają zapisy na akcje Kulczyk Oil Ventures (KOV).   Będzie to największa od dwóch lat emisja prywatnej spółki. W kwietniu 2008 r. New World Resources sprzedał akcje za 784 mln zł. KOV liczy na 756 mln zł brutto, ale ostateczna wartość oferty zależeć będzie oczywiście od zainteresowania inwestorów.

Emisja będzie skierowana zarówno do krajowych, jak i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, a także do polskich inwestorów indywidualnych. Przewidziana dla nich pula to 15 proc. akcji oferowanych (48,7 mln). W punktach DM BZ WBK przyjmować będą zapisy od 27 kwietnia. Tego dnia znana będzie też cena maksymalna. Ostateczna ustalona zostanie 11 maja. Na podstawie liczby akcji, które znajdą się w ofercie (do 325 mln sztuk) i spodziewanych wpływów z emisji cenę za walor można szacować na około 2,30 zł, a wycenę całej firmy na 1,3 mld zł. Prawie 60 proc. tej wartości stanowić będzie nowo wniesiony kapitał. Niestety, ze względu na wczesną fazę rozwoju spółki i charakter jej działalności nie sposób nawet w przybliżeniu określić, czy warto tyle zapłacić za przyszłe zyski. Inwestycja w papiery firmy obarczona jest sporym ryzykiem, które w przypadku sukcesu w poszukiwaniach surowców może być wynagrodzone dużą stopą zwrotu (patrz wywiad obok).

Do tej pory KOV nie osiągnął przychodów z podstawowej działalności. Na razie jest nią poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Brunei (w ramach joint venture) i w Syrii. W sułtanacie spółka ma 40 proc. udziałów w tzw. Bloku L (o powierzchni 2,2 tys. km kw.) i 36 proc. udziałów w Bloku M (3 tys. km kw.). Na 2010 r. zaplanowane jest wykonanie co najmniej czterech odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych. W Syrii KOV ma 100 proc. udziałów w tzw. Bloku 9 o powierzchni 10 tys. km kw. Rozpoczęto tam badania sejsmiczne, których wyniki mają być znane w tym półroczu. Pierwszy odwiert poszukiwawczy planowany jest na 2011 r. Do dziś nie stwierdzono jeszcze żadnych zasobów eksploatacyjnych, ale zdaniem zarządu, istnieje tam duże prawdopodobieństwo odkrycia złóż surowców, które następnie będą musiały być zagospodarowane. Droga do ewentualnego wydobycia ropy czy gazu jest jeszcze daleka, z czego potencjalni inwestorzy (zwłaszcza ci, którzy nadmierne nadzieje wiązali z Petrolinvestem) muszą sobie zdawać sprawę.

KOV zacznie jednak wkrótce osiągać dochody po tym, jak za 45 mln USD (około 130 mln zł) przejmie 70 proc. udziałów w podmiocie kontrolującym ukraińską firmę KUB-Gas. Wydobywa ona już gaz ziemny. W 2008 r. przychody sięgnęły 91 mln hrywien, czyli nieco ponad 40 mln zł. Przez wysokie koszty finansowe firma KUB-Gas miała stratę (około 7 mln zł). W latach 2006-2007 spółka była rentowna. Inwestycja na Ukrainie obciążona jest jednak sporym ryzykiem prawno-politycznym. Próbką niestabilności były roszczenia tamtejszego ministerstwa ochrony środowiska, które wszczęło postępowania mające ustalić ważność koncesji wydobywczych, w tym w trzech z czterech będących własnością KUB-Gas. Wyroki sądów w kilku instancjach okazały się jednak korzystne dla spółki.

Firma, kontrolowana przez Jana Kulczyka, ma szczegółowo zaplanowane wydatki inwestycyjne na najbliższe dwa lata. W całości zostaną one pokryte ze spodziewanych wpływów z emisji akcji. Potrzeb kapitałowych po tym okresie zarząd nie jest w stanie określić, ale patrząc znów na przykład Petrolinvestu, będą one z pewnością znaczne. Nakłady poniesione do tej pory nie przekroczyły 15 mln USD (43 mln zł). To relatywnie niewiele i m.in. dlatego obecny dług netto spółki (zobowiązania minus gotówka) nie jest nadmiernie wysoki. Na koniec stycznia wynosił 10 mln USD (28,5 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potrzeby kapitałowe KOV będą znaczne