Powell znów poprawił nastroje na rynkach akcji

opublikowano: 07-02-2023, 22:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Średnia Przemysłowa Dow Jones wzrosła o 0,8 proc. S&P500 zyskał 1,3 proc. Nasdaq kończył wtorkową sesję zwyżką o 1,9 proc.

We wtorek na amerykańskich rynkach akcji najważniejsze było wystąpienie szefa Fed Jerome Powella. Zanim do niego doszło przewagę miała podaż. Częściowo przyczyniły się do tego odebrane jako „jastrzębie” wypowiedzi szefów Fed w Minneapolis i Atlancie. Zmienność znacząco wzrosła pod koniec sesji kiedy zabrał głos szef Fed. Po tym jak powtórzył niedawną wypowiedź o początku dezinflacji indeksy rynków akcji ruszyły mocno w górę. Kiedy jednak wspomniał o potrzebie dalszych podwyżek stóp ruszyły równie zdecydowanie w dół. Ostatecznie po około godzinie wśród inwestorów zwyciężyła interpretacja wystąpienia szefa Fed, w której podkreślano, że jednak nie zdecydował się zmienić względnie „gołębiego” tonu swojej wypowiedzi po niedawnej decyzji FOMC o podwyższeniu stóp. Dlatego końcówkę wtorkowej sesji zdominował popyt, a indeksy amerykańskich rynków akcji kończyły sesję w pobliżu dziennych maksimów. Rentowności obligacji USA wzrosły, ale indeks dolara spadał po wystąpieniu Powella. Ropa mocno zdrożała, bo rynek uznał zaskakującą decyzję Arabii Saudyjskiej o podwyższeniu cen w Azji za oczekiwany sygnał wzrostu popytu na surowiec w Chinach.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wzrosły kursy 70 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek IT, usług telekomunikacyjnych (po 2,5 proc.) i energii (3,1 proc.). Najsłabsze na tle rynku były segmenty użyteczności publicznej (-0,1 proc.), nieruchomości (-0,3 proc.) i dóbr codziennego użytku (-0,4 proc.).

Zdrożały akcje 21 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej rósł kurs Microsoftu (4,2 proc.), który ogłosił zastosowanie technologii sztucznej inteligencji od OpenAI w swojej wyszukiwarce Bing i przeglądarce Edge. Oznacza to rzucenie rękawicy dominującemu dotychczas na rynku Google. Do trójki najmocniej drożejących spółek weszły jeszcze Boeing (3,8 proc.) i Chevron (2,6 proc.). Na dole tabeli znalazły się Procter & Gamble (-1,0 proc.), Home Depot (-1,2 proc.) i Verizon (-1,8 proc.).

Akcjonariusze 56 proc. z ponad 3,6 tys. spółek z Nasdaq Composite mogli cieszyć się we wtorek z wzrostu ich kursu. Wśród 20 o największej kapitalizacji akcje tylko dwóch staniały. Alphabet (4,6 proc.), właściciel Google, drożał najmocniej w grupie FAANG, bo inwestorzy oczekują, że spółka przedstawi nowe rewolucyjne rozwiązania na zapowiedzianej w ubiegłym tygodniu środowej prezentacji. Jako jedyny taniał w niej Amazon.com (-0,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane