Powolny rozruch na rynku emisji

Emil Szweda, obligacje.pl
opublikowano: 23-04-2021, 18:15

Pierwszy kwartał tego roku był najgorszym od niemal dekady pod względem wartości przeprowadzonych publicznych emisji obligacji. Być może w drugim kwartale rynek nieco się rozrusza.

Jaskółką zmian są rozpoczynające się w poniedziałek zapisy na obligacje PragmyGo. Spółka wychodzi z emisją o wartości zaledwie 16 mln zł (to jedna z najmniejszych emisji publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektu emisyjnego), więc sama w sobie statystyk nie poprawi. Niemniej warto zauważyć, że jest to pierwszy nowy emitent przeprowadzający publiczną emisję na podstawie prospektu od dwóch lat. W 2019 r. z emisjami wyszedł (ale nie do wszystkich, zapisy przyjmowano od 50 tys. zł) PKO Bank Hipoteczny, a wcześniej, w grudniu 2017 r. debiutantem na tym rynku było Kredyt Inkaso. Jak widać, emitentów, którzy myślą o pozyskaniu finansowania tą drogą nie ma wcale zbyt wielu, kolejne firmy pojawiają się co kilka lat.

W minionym tygodniu nadzór zatwierdził prospekt Dekpolu, a na decyzję czekają także dokumenty złożone przez Victorię Dom, Kredyt Inkaso i Best. Ważnymi prospektami dysponują także MCI Capital ASI oraz Kruk. Jeśli emitenci wyjdą na rynek z emisjami, a moment do tego wydaje się dobry przynajmniej jeśli chodzi o chłonność popytu, słabe statystyki I kwartału nie muszą przełożyć się na cały rok. Na razie inwestorzy mieli okazję wziąć udział tylko w emisji Kruka wartej 20 mln zł oraz w licznych tzw. małych emisjach publicznych (bezprospektowych).

Być może uzupełnieniem publicznych emisji obligacji staną się też publiczne emisje certyfikatów funduszy zamkniętych (trzy instytucje mają ważne prospekty), przy czym słowa „być może” nie odnoszą się do prawdopodobieństwa przeprowadzenia tych ofert, ile ich popularności. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się wcale prawdopodobne, że to fundusze przyciągną w całym roku więcej środków niż publiczne emisje obligacji, choć wyniki pierwszych emisji Benefit 3 FIZ (13,5 mln zł z dwóch emisji), nie pozwalają na snucie śmiałych hipotez na ten temat.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kolejne emisje „prywatne” przekonują o dobrej kondycji rynku pierwotnego. Marvipol uplasował w tych dniach emisję wartą 116 mln zł, Atal na 120 mln zł, a Ronson na 100 mln zł. Nie brakowało też mniejszych emisji ani większych ze strony firm leasingowych czy PKO Banku Hipotecznego (400 mln zł), które jednak stanowią osobny zbiór emitentów. Wygląda na to, że fundusze, do których adresowane są kolejne emisje, chętnie pozbywają się gotówki, ale warto zwrócić uwagę na powtarzające się działania emitentów oferujących obligacje. Emisjom towarzyszy często skup starszych serii o bliższym terminie zapadalności, choć zwykle spółkom udaje się pozyskać znacznie więcej środków niż wydać na przedterminowe umorzenia. To do pewnego stopnia nowe zachowanie na rynku – wcześniej refinansowanie polegało częściej na emitowaniu nowych papierów krótko przed dniem zapadalności starszych serii, ewentualnie na spłacie obligacji i emitowaniu nowych. W nowej praktyce nie ma naturalnie niczego nagannego – emitenci poprawiają strukturę zadłużenia, a zainteresowani inwestorzy wydłużają okres inwestycji. Wciąż większym problemem jest sensowne ulokowanie „odzyskanych” środków z wykupionych serii niż z dokonaniem wyboru między kolejnymi propozycjami. Tych ostatnich wciąż nie ma zbyt wielu i mimo opanowania nerwów związanych z pandemią, trudno oprzeć się wrażeniu, że mimo wszystko rynek kręci się w kółko po coraz węższym torze, a statystyki publicznych emisji są ilustracją większego zjawiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane