Powrót byków na Wall Street

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 19-01-2021, 19:05

Z pewnością dzisiejszego dnia można powiedzieć o tym, że optymizm na rynkach jest widoczny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Po krótkiej przerwie związanej z obchodami dnia Martina Luthera Kinga Wall Street wraca w pełnej silne. Z drugiej strony mamy Europę, która pomimo przeprowadzanych szczepień nie ma się obecnie zbyt dobrze. Restrykcje wpływają na nastroje nie tylko w społeczeństwie, ale również wśród inwestorów na giełdzie.

Dzisiejszego dnia przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przesłuchanie ważnej osoby w Stanach Zjednoczonej przed Kongresem. Nie jest to nikt inny tylko Janet Yellen, czyli znana poprzednia szefowa Rezerwy Federalnej, która zasłynęła z dosyć długiego zwlekania z podwyżkami stóp procentowych. Z drugiej strony Yellen jest znana z raczej pozytywnego spojrzenia na Wall Street, co dało się dzisiaj usłyszeć w jej przemowie. Co ciekawe, nastawia się ona na dalszą walkę o respektowanie praw z Chinami. Z drugiej strony zapowiada, że Stany Zjednoczone nie będą prowadzić polityki osłabiania kursu walutowego, ale jednocześnie będą walczyć z takim procederem na świecie. Najważniejsze jest jednak to, że Yellen podkreśla, iż Biden nie zamierza podwyższać podatków w trakcie okresu trwania pandemii i Stany Zjednoczone chcą zwiększyć swoją konkurencyjność pod względem podatków na świecie, aby korporacje nie unikały opodatkowania w kraju.

Pomimo tego, że sesja kasowa na Wall Street wczoraj nie odbyła się, to jednak kontrakty zyskały. Wobec tego dzisiaj obserwujemy kontynuację ruchu wzrostowego, co nastają inwestorów optymizmem przed jutrzejszą inauguracją prezydenta Bidena. Niemniej inwestorzy powinni być uważni, czy nie dojdzie do pewnej realizacji zysków. Niestety nie wszędzie sytuacja wygląda tak dobrze jak na Wall Street. W Europie w większości przypadków obserwowaliśmy spadki. W oczy rzuca się przede wszystkim mocne cofnięcie na DAXie, co było powiązane z informacją, iż Angela Merkel doszła do porozumienia z władzami landów na temat przedłużenia lockdownu do połowy lutego. Widać, że pomimo spadającej ilości nowych przypadków w Europie, sytuacja szybko nie powróci do normalności. DAX stracił dzisiaj na zamknięciu 0,24%.

Podobnie jak reszta europejskich indeksów, WIG20 stracił dzisiejszego dnia. Z drugiej strony indeks najmniejszych spółek testował poziomy z listopada 2007 roku. Niemniej do historycznych rekordów sporo jeszcze brakuje. Wobec cofnięcia na Allegro, CD Projekt oraz PGE, indeks WIG20 stracił dzisiaj 2,16%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane