PPL ma chrapkę na Baltonę

opublikowano: 01-10-2019, 00:31

Państwowy operator portów lotniczych ma dofinansować giełdową sieć sklepów wolnocłowych i rozmawia o przejęciu nad nią kontroli.

Fala repolonizacji dotarła na lotniska. Giełdowa Baltona, w której kontrolny pakiet akcji ma zarejestrowana w Dubaju grupa Flemingo International, ujawniła, że wraz z właścicielem prowadzi rozmowy z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze (PPL). Państwowy operator lotnisk uzyskał już wstępną zgodę swoich organów korporacyjnych na zawarcie umowy inwestycyjnej. 

Z opóźnieniem:
Z opóźnieniem:
Terminal 2 na lotnisku Chopina
Fot. Michal Dyjuk _ FORUM

Na jej mocy ma objąć wyemitowane przez Baltonę obligacje, zapewniając jej kapitał obrotowy, a jednocześnie przejąć - po ustaleniu warunków transakcji i uzyskaniu odpowiednich zgód - pakiet 80,7 proc. akcji Baltony, który należy do Flemingo. Tego, ile miałyby być warte te transakcje, nie podano.

Umowa na raty

Baltona podaje, że rozmowy w sprawie emisji obligacji rozpoczęły się już w czerwcu, a na początku września Flemingo i PPL uzgodniły kluczowe warunki. 

„Z uwagi na fakt, że w przedmiotowym procesie spółka jest stroną rozmów jedynie w zakresie w jakim dotyczy to emisji obligacji (nie jest stroną rozmów w zakresie dotyczącym sprzedaży akcji spółki), mogą istnieć nieznane spółce okoliczności leżące po stronie sprzedającego lub PPL, w przypadku wystąpienia których realizacja umów może nie dojść do skutku. O kolejnych etapach procesu oraz szczegółowych warunkach emisji obligacji emitent poinformuje w trybie stosownych raportów bieżących" - zastrzega Baltona w komunikacie. 

Pakiet akcji Baltony, należący do Flemingo, jest obecnie wart na giełdzie 52 mln zł.

Naczynia połączone

Dla sieci sklepów wolnocłowych państwowy operator portów lotniczych to kluczowy partner biznesowy. Od ubiegłego roku Baltona – w wyniku długich rozmów i ugody, zawartej przez głównego akcjonariusza ze skarbem państwa – jest znaczącym najemcą powierzchni na warszawskim Lotnisku Chopina, zarządzanym przez PPL. 

Wynajmuje tam na mocy długoterminowych umów 14 lokali handlowych, za które roczny czynsz to blisko 100 mln zł. W tym roku Baltona nie płaciła go w pełnej wysokości, bo uważała, że ze względu na wydatki na adaptację lokali nie musi tego robić. Na tym tle jeszcze wiosną wywiązał się spór spółki z PPL, który rozwiązać miała opinia „podmiotu zewnętrznego", do tej pory jednak jej nie wydano.

W pierwszym półroczu, w dużej mierze dzięki wprowadzeniu się na stołeczne lotnisko, Baltona miała 250,3 mln zł przychodów, o 23,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Na poziomie operacyjnym straciła jednak 33,4 mln zł, a na poziomie netto – 44,8 mln zł, co wynikało głównie ze zmiany metod sprawozdawczości i ujęcia kosztów leasingu.

Poza Warszawą Baltona ma sklepy na lotniskach w Krakowie-Balicach (gdzie PPL, podobnie jak w Warszawie, jest większościowym udziałowcem), w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Rzeszowie i Modlinie (gdzie PPL ma mniejszościowe udziały) oraz w porcie w Świnoujściu. Jest też obecna w porcie lotniczym we Lwowie, a także w Rumunii, Estonii i w pojedynczych portach regionalnych we Francji i Włoszech.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane