Praca tymczasowa dobra dla obu stron

  • Dorota Czerwińska
05-02-2015, 00:00

Ta forma zatrudnienia jest dobrym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy muszą zwiększyć zatrudnienie, a nie liczbę etatów, i dla osób, którzy szukają pracy od zaraz.

Według rankingu Eurociett, Polska z bardzo dobrym wynikiem wzrostu +9.9 proc. za trzeci kwartał 2014 r. dorównuje dynamice rozwoju pracy tymczasowej czołówce krajów europejskich. Coraz więcej nie tylko pracodawców, ale również pracowników zaczyna ją doceniać.

— Praca tymczasowa łączy trzy podmioty: pracownika, pracodawcę i agencję pracy tymczasowej. Osoba zatrudniona na tych zasadach wykonuje swoje obowiązki we wskazanym przedsiębiorstwie, ale formalnie jest zatrudniona w firmie pośredniczącej, czyli agencji. Dlatego to ona przejmuje na siebie wszystkie sprawy administracyjne, w tym wypłatę wynagrodzeń, odprowadzenie podatku, składek ZUS i tym podobne — informuje Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji z agencji pośrednictwa pracy i agencji pracy tymczasowej GP People.

Najczęściej stosowaną formą zatrudnienia jest umowa na czas określony lub na czas realizacji określonego zlecenia, co pozwala na elastycznośći wykonywanie obowiązków w pełnym lub w niepełnym wymiarze godzin. Jest to duży komfort zwłaszcza dla osób młodych, studiujących dziennie, które zazwyczaj nie są w pełni dyspozycyjne. Aby zatrudnić się w agencji pracy tymczasowej, zazwyczaj nie trzeba mieć ukończonych żadnych określonych kursów czy dużego doświadczenia. Jednak zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę, jeśli kandydat ma określone uprawnienia, np. poparte książeczką sanitarno-epidemiologiczną czy pozwoleniem na prowadzenie wózka widłowego.

— Zatrudnienie według reguł ustawy o pracy tymczasowejgwarantuje odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatku dochodowego. Okres takiego angażu jest ponadto wliczany do czasu stażu zawodowego. Nie wszyscy wiedzą, że pracownikowi tymczasowemu przysługuje też urlop wypoczynkowy, warto więc również to ustalić z pracodawcą — sumuje Magdalena Wajsgerber-Ratajek z GP People.

Jak mówi, zatrudnienie tymczasowe niejednokrotnie gwarantuje również znacznie wyższe zarobki niż te, na które może liczyć wykonująca te same obowiązki osoba pracująca na stałe (ze względu na niższe koszty dla pracodawcy). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Praca tymczasowa dobra dla obu stron