Pracodawco, możesz przetrwać ten turniej

ŁO
opublikowano: 16-06-2016, 17:00

Polscy piłkarze opanowali wieczorem nasze domy, ale remis z Niemcami świętować trzeba z umiarem. Po czwartku jest piątek, czyli kolejny dzień pracy.

Polska zremisowała z Niemcami 0:0, co daje nam cztery punkty i prostą drogę do wyjścia z grupy. Dawno nie było takiej okazji do świętowania. Pozostaje liczyć na to, że szef też zaśpi po nocy pełnej radości.  

Zobacz więcej

Polacy przed meczem z Niemcami

Arne Dedert/dpa/FORUM

Nie wiemy, ile osób w Polsce zdecyduje się wykonać w piątek rano telefon z prośbą o nagły dzień urlopu. Nie wiemy, ilu z nas spóźni się do pracy więcej niż kwadrans. Nie wiemy też, ilu polskich pracowników było na tyle zapobiegawczych, że już z wyprzedzeniem zaplanowali sobie długi weekend. Wiemy jednak, jak radzą sobie w takich sytuacjach w innych krajach, w których pracodawcy muszą akceptować futbolową miłość narodu.   

Acas, agencja działająca przy rządzie Wielkiej Brytania, która zajmuje się doradztwem, mediacją i arbitrażem w zakresie relacji pomiędzy pracownikami i pracodawcami, opublikowała jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw wytyczne, które mają zapobiec konfliktom.  

- Ogólnie rzecz biorąc, elastyczność pracodawców i pracowników przez cały okres mistrzostw Europy jest kluczem do produktywnej działalności i zaangażowania pracowników - stwierdza Acas.  

Elastyczność oznacza, że obie strony decydują się na pewne ustępstwa, ale jednocześnie rozumieją wymagania partnera i są w stanie poszukiwać tzw. złotego środka. Brytyjczycy przypominają, że warto mieć podpisane umowy, które regulują postępowanie w takich aspektach, jak czas wolny, nagła absencja chorobowa lub nawet oglądanie telewizji w czasie pracy.  

Acas przygotował kilka wskazówek, które pomogą stworzyć lub sprawdzić obowiązujące w firmie zasady. Poruszają one następujące zagadnienia: 

- Elastyczność pracy i równowaga pomiędzy pracą i życiem osobistym

- Zarządzanie frekwencją

- Urlopy i czas wolny

- Dyscyplina

- Zdrowie i dobre samopoczucie

- Komunikacja i konsultacje

- Korzystanie z internetu i e-maili

- Polityka wobec alkoholu i narkotyków 

Acas podkreśla, że w tym ostatnim przypadku chodzi nie tyle o spożywanie alkoholu w pracy, bo to powinno być zawsze zakazane, ale o wypracowanie podejścia do pracowników, którzy w czasie mistrzostw przychodzą do pracy na kacu.   

Kolejny mecz Polaków już w najbliższy wtorek 21 czerwca z Ukrainą. Termin też jest dosyć kiepski, bo to niemal środek tygodnia, ale godzina rozpoczęcia spotkania trochę lepsza - początek o 18:00. Pracownicy będą mieli czas na regenerację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu