Pracodawcy martwią się o tajne informacje

Magdalena Kot
07-12-2004, 00:00

Ustawa o informacji i konsultacji kryje nie tylko kontrowersyjne zapisy dotyczące rad pracowników.

Do 25 marca 2005 r. Polska musi zgodnie z dyrektywą 2002/14/WE z 1 marca 2002 r. wprowadzić system informowania i konsultacji z pracownikami.

Prace nad projektem ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami przebiegają w dosyć burzliwej atmosferze. Pierwotny projekt strony rządowej został mocno skrytykowany. Organizacje pracodawców i związki zawodowe były bardzo niezadowolone z proponowanych rozwiązań. Pomysł powołania w firmach rad pracowników oraz inne regulacje były przedmiotem konsultacji w ramach Komisji Trójstronnej. Nie udało się osiągnąć porozumienia. Wskutek tego powstały trzy odrębne projekty ustaw: rządowy oraz związkowy i pracodawców, które jeszcze nie zostały złożone w Sejmie. Problem polega nie tylko na powołaniu rad — jest jeszcze jedna ważna sprawa.

Informować, ale...

Przedsiębiorcy zastanawiają się, dlaczego ustawodawca nie chroni ich interesów, przynajmniej w takim zakresie, jak zostało to uregulowane w dyrektywie. Projekt rządowy zakłada bowiem, że pracownik ma prawo dostępu do wszelkich, także poufnych informacji dotyczących firmy. To uprawnienie zostało zagwarantowane w dość rygorystyczny sposób. Otóż pracownik, któremu pracodawca odmówi takiej informacji, może na drodze sądowej domagać się realizacji tego prawa.

— Jestem ciekaw, w jaki sposób pracownicy nie mający wiedzy menedżerskiej będą konsultować z nami decyzje ekonomiczne. Jednak najistotniejsze jest to, iż taki zapis nie chroni tajemnicy pracodawcy — alarmuje Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Jego obawy podziela Leszek Karwowski, prezes Związku Pracodawców Dolnego Śląska.

— Zawarte w projekcie rozwiązanie dotyczące kwestii udostępniania przez pracodawców informacji poufnych na żądanie pracownikom jest sprzeczne z postanowieniami dyrektywy. Zgodnie z nią, pracodawca może odmówić ujawnienia informacji, jeśli mogłoby to przynieść szkodę firmie — podkreśla Leszek Karwowski.

Tylko wykroczenie

Regulacje określające obszary, w ramach których dane dotyczące firmy będą dla pracowników jawne, są wewnętrznym uprawnieniem państw członkowskich. Dyrektywa wymaga jedynie osiągnięcia określonego celu, czyli wprowadzenia instytucji informacji i konsultacji.

— Wysokość sankcji w przypadku szkód poniesionych wskutek ujawnienia danych uzyskanych w ramach informacji i konsultacji są zadziwiająco łagodne — uważa Zbigniew Suchodolski, wiceprzewodniczący zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Prywatnych.

Leszek Karwowski wskazuje też na inne zagrożenia.

— Ujawnienie przez pracownika informacji uzyskanej w ramach procedury konsultacyjnej osobie trzeciej jest traktowane jedynie jako wykroczenie, zagrożone grzywną do 5 tys. zł. Niezależnie od wysokości poniesionej przez przedsiębiorcę z tego tytułu szkody — zaznacza Leszek Karwowski.

Według niego, może to być polem dla nadużyć i handlu informacjami.

Zdaniem rządu

Zapytaliśmy resort gospodarki, dlaczego ujawnienie przez pracownika informacji osobie trzeciej, powodujące szkodę, jest zagrożone tak niskimi sankcjami i... nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Zdaniem biura prasowego ministerstwa, rozmowa jest bezprzedmiotowa, bo dotyczy zapisu w projekcie.

Korzystne rozwiązanie

Pracodawcy przyznają, że informowanie i prowadzenie konsultacji z kadrą pracowniczą pozytywnie wpływa na przedsiębiorstwo.

— Procedura taka jest powszechnie stosowana w krajach unijnych. Chodzi o to, aby pracownik utożsamiał się z firmą, czuł się za nią współodpowiedzialny — mówi Jacek Męcina, przewodniczący komisji prawa pracy Komisji Trójstronnej, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Podkreśla, że na wydajność pracownika, a tym samym kondycję firmy, wpływ ma nie tylko dobre wynagrodzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kot

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pracodawcy martwią się o tajne informacje