Pracownicy stawiają na dobrą atmosferę

04-06-2017, 22:00

Zatrudnieni oczekują dobrych relacji z szefem, jasno określonych zadań i możliwości rozwoju zawodowego. Chcą zarabiać co najmniej 10 tys. brutto miesięcznie.

Pracownik nie zawsze czuje się zmotywowany do pracy. Okazuje się, że bodźcem najbardziej pobudzającym go do działania są dobre relacje z przełożonym. Takiej odpowiedzi udzieliło ponad 93 proc. ankietowanych w badaniu zrealizowanym przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego na zlecenie Grupy GPEC. Równie istotne są także możliwość podnoszenia kwalifikacji (87,6 proc.), wysokie zarobki i możliwość dodatkowego wynagrodzenia (obie odpowiedzi po 86,3 proc.) oraz stabilność zatrudnienia (86 proc.).

— Wyniki nie dziwią. Obecnie pracownicy stawiają przede wszystkim na dobrą atmosferę w pracy, za co w dużym stopniu odpowiada bezpośredni przełożony — zauważa Marek Mikucki, kierownik działu personalnego z Grupy GPEC.

Za najmniej motywujące czynniki zatrudnieni uznają dysponowanie własnością firmy, tj. komputerem czy telefonem (50,8 proc.), możliwość pracy zdalnej (46,3 proc.), zgodność pracy z wykształceniem (45,3 proc.) oraz renomę firmy (30 proc.). Jeśli chodzi o wymarzone miejsce pracy, badani byli jednomyślni i jako najbardziej pożądane cechy wskazali na jasno określone oczekiwania i wymagania, dostępność do narzędzi potrzebnych do wykonywania obowiązków oraz tzw. podmiotowość pracy — oczekiwanie, że przełożony powinien widzieć w każdym nie tylko pracownika, ale też człowieka. Najmniejszą wagę ankietowani przywiązują do organizacji i poczucia, że ich praca jest ważna. Ponad połowa pracowników pytanych o oczekiwania płacowe odpowiada, że chce zarabiać miesięcznie do 10 tys. zł brutto i więcej (31 proc. oczekuje płacy do 10 tys., a 21 proc. powyżej tej kwoty). Co piąty pytany oczekuje pensji w wysokości do 5 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pracownicy stawiają na dobrą atmosferę